- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1947

Imię:Wiesław
Drugię imię:Marian
Nazwisko:Miller
Klasa:przyrodnic
Wychowawca:prof. Jadiga Jakubowska
Data ur.:11 lutego 1929 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:Częstochowa ul 7 Kamienic 27
Kontakt:Sosnowiec
ul. Zwycięstwa 7 / 7
Opis:Urodził się 11 lutego 1929 roku w Częstochowie. W czasie wojny od roku 1941 uczęszczał na tajne komplety, po wojnie zaczął edukację w klasie przyrodniczej w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Tutaj zdawał egzamin maturalny według programu przyrodniczego. Świadectwo dojrzałości otrzymał 30 maja 1947 roku. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W trakcie studiów pracował jako wolontariusz, a później jako asystent w Zakładzie Anatomii Patologicznej. Dyplom lekarza uzyskał w 1952 roku na Akademii Medycznej, wydzielonej już z Uniwersytetu.
W 1953 roku rozpoczął pracę w Szpitalu Dziecięcym w Sosnowcu. W 1958 roku został powołany na 2 lata do służby wojskowej w Szpitalu Garnizonowym w Gliwicach. W latach 1953 – 60 uzyskał I stopień specjalizacji z zakresu pediatrii i radiologii oraz II stopień z zakresu pediatrii. . W 1960 roku objął stanowisko starszego asystenta, a następnie adiunkta w Klinice Chorób Dzieci Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Jest autorem ponad 20 publikacji naukowych. W 1966 roku obronił pracę doktorską.
W 1973 roku w wyniku konkursu został powołany na stanowisko dyrektora, a następnie naczelnego lekarza Szpitala Dziecięcego w Sosnowcu, które zajmował do roku 1991. Jednocześnie do chwili przejścia na emeryturę w 1999 roku był ordynatorem oddziału dzieci starszych. Pod jego kierunkiem kilkudziesięciu lekarzy uzyskało specjalizację z zakresu pediatrii. W tych latach prowadził wykłady z propedeutyki pediatrii dla studentów Śl. AM.
Przez szereg lata działał w Śląskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Od 1974 roku przez 2 kadencje był prezesem Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Sosnowcu.
Za osiągnięcia zawodowe, działalność społeczną oraz postawę etyczną otrzymał najwyższe odznaczenia PTL „ Gloria Medicinae ” oraz „ Bene Meritum ”, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych