- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1947

Imię:Andrzej
Drugię imię:Stanisław
Nazwisko:Adamski
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:16 lipca 1923 r.
Miejsce ur.:Popów
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Zdawał według programu matematyczno - fizycznego. Świadectwo dojrzałości otrzymał 28 czerwca 1947 roku.
PO ukończeniu liceum, studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a następnie praca w górnictwie rud żelaza w Okręgu Częstochowskim.

Adamski Andrzej Stanisław, górnik, autor książek o górnictwie rud. Ur. 16 VII 1923 w Popowie ( okolice Kłobucka ). W okresie okupacji wraz z rodziną zamieszkał w Przystajni i do wyzwolenia w 1945 r. pracował jako górnik w okolicach Panek i Przystajni. Po wojnie uczył się w LO im. H. Sienkiewicza, świadectwo dojrzałości otrzymał 28 VI 1947 r. W 1952 r. ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą i z dyplomem magistra inżyniera górnictwa rozpoczął pracę w Centralnym Zarządzie Kopalnictwa Rud Żelaza w Częstochowie. Od tego czasu, aż do 1978 r. nieprzerwanie pracował na kierowniczych stanowiskach w kopalniach rud żelaza rejonu częstochowskiego, m.in. od 1960 r. przez 17 lat na stanowisku Dyrektora Przedsiębiorstwa KRŻ Osiny.
Był inspiratorem rozwoju produkcji poza górniczej. Propagatorem, uczestnikiem i prelegentem znanych w środowisku górniczym Poniedziałków Górniczych, autorem wielu publikacji na temat górnictwa rud żelaza, w tym także książki Górnictwo Rud Żelaza w Rejonie Częstochowskim.
Jego działalność to również wielki osobisty udział w budowie Szpitala Górniczego w Blachowni, Domu Technika w Częstochowie i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Przez wiele lat był wiceprezesem Zarządu Oddziału SITG w Częstochowie.
Zm. 6 XI 2007.

[Komentarze (3)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych