- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1905

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Gustaw
Drugię imię:
Nazwisko:Orlicz-Dreszer
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:02 października 1889
Miejsce ur.:Jadów pow. wołomiński
Dawny adres:brak danych
Kontakt:Nie żyje
Opis:Absolwent Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, gdzie działał w organizacji Zet. Studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, handel na uniwersytecie w Leodium w Belgii oraz w Akademii Eksportowej w Hawrze.

Z wybuchem Pierwszej Wojny Światowej powołany do armii rosyjskiej jako podporucznik rezerwy kawalerii, po 2 tygodniach dezerteruje razem ze swoim szwadronem i przechodzi Strzelców Józefa Piłsudskiego. Walczy w 1 pułku ułanów I Brygady Legionów. Zastępca dowódcy słynnego Patrolu Beliny. Po kryzysie przysięgowym internowany w Szczypiornie, następnnie w Havelbergu, Rastadt i Werl. Zwolniony w 1918.

W 1918 mianowany przez dowódcę POW Edwarda Rydza-Śmigłego komendantem okręgu wojskowego w Chełmie, gdzie rozbroił stacjonujący tam garnizon Austriacki oraz zarządził pobór do 1 Pułku Szwoleżerów i 35 pułku piechoty. Zwerbował także do polskiej armii włoskich jeńców wojennych i czeskich dezerterów z armii austrowęgierskiej.

W Wojnie Polsko-bolszewickiej dowodzi 4 i 2 dywizjami jazdy, potem 2 i 3 dywizjami kawalerii.

W latach 1921–1923 był inspektorem kawalerii. VII 1923 generał brygady. Dowódca II Dywizji Kawalerii a następnie III Dywizji Kawalerii.

15 XI 1925 roku przewodzi delegacji kilkudziesięciu wojskowych wyższej rangi,składającej Piłsudskiemu propozycje zaprowadzenia w kraju politycznego porządku.

Poczas zamachu majowego dowodził wojskami zbuntowanymi, (szefem sztabu pułkownik Józef Beck) Od 1930 prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej. 1930–1936 inspektorem armi, od 1936 inspektor obrony powietrznej państwa. Od 1931 generał dywizji.


Zginął w katastrofie lotniczej nad Gdynią 16 lipca 1936. Pochowany na Cmentarzu Marynarskim w Oksywiu. Odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari, oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Patron II L.O. w Chełmie (http://www.iilo.chelm.pl/glowna.php).

ORLICZ-DRESZER GUSTAW (1889-1936),
Działacz niepodległościowy, generał dywizji, in¬spektor obrony powietrznej państwa. Ur. 2 X1889 w Jadowie, pow. wołomiński. Do 1905 uczył się w Gimn. Rządowym w Częst. W latach szkol¬nych działał w organizacji Zw. Młodzieży Pol¬skiej („Zet"), następnie także konspiracyjnym Zw. ..Przyszłość" („Pet"). Uczestnik strajku szkolnego 1905. Student prawa na Uniwersytecie Jana Ka¬zimierza we Lwowie, handlu na uniwersytecie w Leodium w Belgii oraz w Akademii Eksportowej w Hawrze. Po wybuchu I wojny światowej powołany do armii rosyjskiej jako podporucznik rezerwy ka¬walerii, zdezerterował wraz ze swoim szwadronem i przeszedł pod komendę Józefa Piłsudskiego. Walczył w I pułku ułanów I Brygady Legionów. Zastępca dowódcy Patrolu Beliny Prażmowskiego. Po kryzysie przysięgowym internowany w Szczypiornie, następnie w Havelbergu, Rastadt i Werl. Od 1918 komendant okręgu wojskowego w Cheł¬mie. Rozbroił stacjonujący tam garnizon austriac¬ki, zarządził pobór do i Pułku Szwoleżerów i 35 pułku piechoty; zwerbował też do polskiej armii włoskich jeńców wojennych i czeskich dezerterów z armii austro-węgierskiej. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1919—20, dowodził dywizjami jazdy, następnie dywizjami kawalerii. W 1921-23 inspektor kawalerii. W 1923 awansowany na gen. brygady; był dowódcą 2, a następnie 3 Dywizji Ka¬walerii. Podczas zamachu majowego 1926 dowodził wojskami wiernymi J. Piłsudskiemu. W 1930-36 inspektor armii, od 1936 inspektor obrony po¬wietrznej państwa. W1931 awansowany na generała dywizji. Od 1930 prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej. Zginął 16 VII 1936 w kata¬strofie lotniczej nad Gdynią-Orłowem, pochowany na Cmentarzu Marynarzy w Gdyni. Odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych