- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1939

Imię:Jerzy
Drugię imię:Julian
Nazwisko:Olszewski
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:24 marca 1921r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:Nie żyje
Opis:Inżynier, chemik, polityk.
Urodził się 24 marca 1921 roku w Częstochowie. Uczęszczał do Gimnazjum im. H. Sienkiewicza. Jego wychowawcą w szkole był profesor Kazimierz Sabok. W szkole grał na instrumencie w orkiestrze dętej prof. Mąkoszy. Ponadto dobrze grał w siatkówkę i koszykówkę. Egzamin dojrzałości zdawał według programu wydziału matematyczno-fizycznego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną. Miał przekonania narodowe, utożsamiał się z partią Romana Dmowskiego. Świadectwo otrzymał 22 maja 1939 r.
Po wojnie studiował na Politechnice Gliwickiej na kierunku : chemia.
W latach 1957 – 1972 był posłem na Sejm. Od 26 października 1971 roku do 21 listopada 1974 roku był ministrem przemysłu chemicznego, a od 21 listopada 1974 do 31 stycznia 1980 był ministrem handlu zagranicznego i gospodarki morskiej ( od 29 grudnia 1979 urlopowany ) w rządach Piotra Jaroszewicza.
Należał do PZPR. Od 1975 do 1980 był członkiem KC PZPR. W roku 1980 został usunięty z partii.
Zmarł22 maja 1981 roku w Skubance koło Warszawy.

Wspomnienia o Panu Olszewskim, które przesłał kolega z klasy Pan Henryk Krakowian :
"Jurek był z nami na obozach pracy w Osowcu oraz w obozie internowanych na Litwie. Jednak z małą grupką innych kolegów udało mu się opuścić obóz i uciec z Litwy do Częstochowy. Było to przedsięwzięcie wymagające dużo odwagi i dobrej fizycznej kondycji. Dotarł do Częstochowy , ale wkrótce musiał się ukrywać i ostatecznie dołączył do partyzantki w okolicznych częstochowskich lasach.
Po wojnie zaczęliśmy pisywać do siebie . Moja siostra Bonia pomagała nam z wymiana adresów. Jurek był w Gliwicach a ja w Leeds. Dowiedziałem się, ze studiował razem ze Zbyszkiem Bojarskim. Dla Jurka wysłałem w 1947 roku jako prezent amerykańskie wydanie o chemii kosmetyków.
Po studiach nasze kontakty urwały się, a powodem były częste zmiany adresów, jak również i fakt , ze ja w 1951 roku wyjechałem do Belgii. Słyszałem tylko, ze Jurek zrobił błyskawiczną karierę w przemyśle chemicznym.
Z Jurkiem , po jego ucieczce z obozu internowanych na Litwie widziałem się tylko raz. Było to w Warszawie w 1970 roku w jego biurze, kiedy otrzymał stanowisko ministra do spraw planowania w rządzie Edwarda Gierka. Jurek jak zawsze był bardzo miły i skromny i aby mi sprawić przyjemność pokazał mi amerykańską książkę o kosmetykach, która wysłałem mu swego czasu z Londynu w 1947 roku.
Olszewski studiował w Gliwicach. W roku 1947 poprosił mnie listownie o książkę dotycząca kosmetyków ( napisana była w języku angielskim. Napisał tez listownie, że jego syn jest ciężko chory ( choroba dotyczyła mózgu ) i prosił o specjalistyczne lekarstwa. Wysłałem mu je za co był zawsze wdzięczny. W czasie naszego spotkania w Warszawie jeszcze raz podkreślił że życie swojego syna zawdzięcza mnie.

Wspomnienie Jerzego Wereszczyńskiego :
"
U profesora Mąkoszy należał do orkiestry smyczkowej i dętej ( skrzypce, trąbka ), śpiewał też w chórze. Uczył się bardzo dobrze. Siedział w jednaj ławce z kolega Krakowianem. Był bardzo dobrym sportowcem. W połowie sierpnia 1939 roku wyjechał z nami na obóz do Osowca. Gdy wybuchła wojna przeniesiono nas na obóz na Litwie. Jurek z tego obozu uciekł. Była jesień i droga do domu była daleka i ciężka. Ale dotarł do domu. Będąc już Częstochowie spotkał swojego starszego kolegę, któremu zwierzył się i opowiedział o ucieczce. Gdy wrócił do domu opowiedział ojcu o spotkaniu z kolegą. Ojciec jak tylko usłyszał nazwisko kolegi natychmiast spakował go i wysyłał poza Częstochowę , na wieś do rodziny. Wiedział bowiem, że jest to donosiciel. W nocy przyszło Gestapo i aresztowało młodszego brata. Niemcy przedłożyli propozycję, że wypuszczą go jeśli zgłosi się poszukiwany przez nich Olszewski Jerzy. Ojciec jednak nie pozwolił na żadną wymianę zdając sobie sprawę, że Niemcy i tak nie wypuszcza jego młodszego syna.
Jerzy Olszewski wstąpił do Armii Krajowej ( Kielce) , a następnie przeniósł się w lubelskie i tam wstąpił do Armii Ludowej. Zorientował się , że popełnił błąd, ale wycofać się już nie mógł. Po wojnie mając zaświadczenie o przynależności do AL. Mógł podjąć studia praktycznie wszędzie. Po studiach pracował w jednej z fabryk w Gliwicach. Kiedy odkryto nadużycia finansowe w tej fabryce Jurka Olszewskiego aresztowano. Gdy Gomułka doszedł do władzy wypuszczono go z więzienia. Potem był ministrem w rządzie Gierka.
Prawdopodobnie popełnił samobójstwo, choć co do tego są różnego rodzaju wątpliwości . "


[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych