- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1939

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Andrzej
Drugię imię:Jerzy
Nazwisko:Mąkosza
Klasa:IVa
Wychowawca:Konstanty Karwan
Data ur.:25 października 1919
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:70 393 Szczecin
ul. Spółdzielcza 21 /9
091 4874560
607 067 348
Opis:Mąkosza Andrzej

Urodził się 25 października 1919 roku w Częstochowie. Jego ojcem był Edward Mąkosza sławny częstochowski muzyk, nauczyciel i kompozytor.
Andrzej Mąkosza uczęszczał do klasy, gdzie wychowawcą był profesor Konstanty Karwan.
W roku 1939 ukończył naukę w zakresie programu przepisanego dla gimnazjum ogólnokształcącego w Państwowym Liceum i Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Grał w szkolnej orkiestrze dętej, którą prowadził jego ojciec. W 1939 roku ukończył Przysposobienie wojskowe II stopień. Kurs ten odbywał się w 27 pułku piechoty. 3 tygodnie przed wybuchem wojny zgłosił się na ochotnika do dywizyjnej kompanii kolarzy ( wpisany pod numerem 216 ), którą dowodził porucznik Szewczyk. Początkowo pomagał przy samej organizacji kompanii, następnie z całą kompanią wyjechał na patrole w rejon Podłęża Szlacheckiego ( okolice Truskolasy ) – był to wówczas teren nadgraniczny w okolicy Liswarty. Wraz z kompania patrolował tereny graniczne.
Początek wojny to wycofanie się kompanii w rejony Panek, następnie do Truskolasy ( tutaj dosyś duże potyczki ).
Z 2 / 3 oddziały wycofywały się przez Częstochowę w kierunku wyczerp. Tutaj został ranny odłamkiem w nogę. Oddziały tymczasem wycofywały się dalej polnymi ścieżkami, bocznymi drogami do Janowa. Wieczorem na janowskim cmentarzu zatrzymali się , wtedy otrzymali pierwszy posiłek. Następnie z Janowa skierowano się na Juliankę, następnie przez Lgotę Błotną . Nad ranem przesunęli się za Koniecpol. W Wolicy od ludzi otrzymali chleb, jednak dość szybko zaczęto dalej się cofać i wtedy został Andrzej Mąkosza poważnie ranny w nogę. Nie mógł już dalej kontynuować marszu z oddziałem. Tydzień przeleżał w stodole. Rannego Andrzeja Makosze znalazła nauczycielka Frankowska, przewiozła go do swojego mieszkania, opatrzyła. U niej w mieszkaniu leżał przez dwa tygodnie. Wkrótce odnalazł go ojciec. Przewiózł go do młyna w Wąsoszu.
Gdy wrócił do sił , przybył do Częstochowy. Zatrudnił się jako kierowca a straży ogniowej. Od roku 1940 do 1943 należał do Związku Walki Zbrojnej przemianowanej potem w Armię Krajową ( miał pseudonim „ Andrzej Walczak ” ).
W straży ogniowej był stosunkowo krótko. Dzięki wsparciu ojca i pułkownika Kalinowskiego wyjechał do Warszawy do Centralnej Szkoły Pożarnictwa. Tutaj szkolił się w konspiracyjnej podchorążówce ( wykłady prowadził między innymi Centkiewicz ). W roku 1943 dostał ostrzeżenie, że Niemcy maja namiar na niego i wobec tego powrócił natychmiast do Częstochowy. Tutaj został komendantem Straży w Fabryce Papieru. Tutaj mając dostęp między innymi do wartościowych papierów, różnych ich gatunków – załatwiał dokumenty, dowody osobiste, pieczątki itp. . w drukarni pracował do końca wojny.
Po wyzwoleniu przebywał w Częstochowie.
W 1947 roku wyjechał do Wrocławia. Tam z wujkiem prowadzili firmę transportową. Po trzech latach powrócił do Częstochowy i tutaj został przyjęty do stałej częstochowskiej orkiestry jako wiolonczelista. W roku 1960 wyjechał do Szczecina. Tam grał w orkiestrze szczecińskiej w filharmonii Aż do przejścia na emeryturę w roku 1994.
Obecnie mieszka po Warszawą.
Często wraca do Częstochowy, zawsze znajduje czas na odwiedzenie szkoły.
Za działalność w czasie wojny i okupacji otrzymał Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, a także odznaczenia wojenne i Armii Krajowej.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych