- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1939

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Henryk
Drugię imię:Kazimierz
Nazwisko:Krakowian
Klasa:brak danych
Wychowawca:prof. Andrzej Chłap
Data ur.:15 lipca 1919r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:Częstochowa, ul. Mała
Kontakt:Londyn

http://kolbehouse.co.uk/
Opis:Urodził się 15 lipca 1919 roku w Częstochowie. Uczęszczał do klasy typu przyrodniczego prowadzonej przez profesora Chłapa w gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Świadectwo dojrzałości otrzymał tuz przed wojną w 1939 roku. W sierpniu tego samego roku został wraz z kolegami wysłany na obóz w białostockie. Tam zastała go wojna. Wobec tego grupę młodzieży najpierw skierowano na Litwę , a po wkroczeniu wojsk sowieckich został jeńcem wojennym skazanym na przymusowe prace na Półwyspie Kolskim w Rosji Sowieckiej ( w latach 1939 – 1942 ).
Następnie po porozumieniach polsko – sowieckich skierował się do organizujących się polskich sił zbrojnych. Następnie walczył w Armii Generała Władysława Andersa na Bliskim Wschodzie ( w latach 1942 – 1943 ), następnie przeniesiony do Polskich Sił Lotniczych w Wielkiej Brytanii. Tutaj w 1944 roku ukończył w Hucknall szkołę pilotażu.
Walczył w stopniu porucznika pilota w 308 Dywizjonie Myśliwskim Miasta Krakowa w Wielkiej Brytanii. Brał udział w inwazji w Belgii, Holandii i Niemczech w latach 1944 – 1946.
Za swoja postawę w czasie wojny został odznaczony Krzyżem Walecznych dwa razy, Medalem Lotniczym , Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 r. , oraz odznaczeniami brytyjskimi 1939 / Star , France and Germany Star oraz War Medal .
Zdemobilizowany w 1947 roku ukończył studia na Uniwersytecie w Leeds ( Anglia ) na Wydziale Przemysłu i Technologii Wełny . Studia trwały od 1947 roku do 1951.
Następnie pracował jako dyrektor d/s produkcji w fabryce przędzy wełnianej w firmie Le Peigne w Mechelem w Belgii od 1951 do 1966 roku.
Był głównym konsultantem i doradcą w Międzynarodowym Sekretariacie Wełny ( I.W.S. ). Reprezentował firmę należącą do hodowców wełny w Australii, Nowej Zelandii, Południowej Afryki i Urugwaju od 1966 - 1983 roku.
W tym samym czasie był także doradcą technicznym w Unido ( Wiedeń ), I LO ( Genewa ) i FAO ( Rzym ). Pracował w tych oddziałach należących i finansowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych ( ONZ ) w Nowym Jorku.
Napisał a następnie obronił pracę doktorską ( Ph. D ) na Uniwersytecie w Leeds w 1980 roku. Za pracę tę otrzymał Medal The Worskip Campany of Woolman w 1981 roku.
Całokształt pracy zawodowej i naukowej dotyczył przemysłu włókienniczego wełny oraz właściwości fizycznych i chemicznych włókna wełny. W tym celu zbudował i opatentował aparat pod nazwą Strand Gripping Device . Autor wielu artykułów na ten temat opublikowanych w Meksyku, Anglii, Belgii i w Polsce.
Członek Stowarzyszenia i Związku Lotników w Wielkiej Brytanii ( Leeds i Londyn ), Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie ( Londyn ) , Polskiego Stowarzyszenia Techników i Inżynierów ( Londyn ).
Członek Fellow of the Textile Institute ( F. T. I. ) w Manchester - Anglia.
Stale utrzymuje ścisły kontakt z naszą Szkołą i swoim miastem Częstochową. Był uczestnikiem I Kongresu Częstochowian ( 2003 ).
W roku 2005 wydano książkę jego autorstwa : „ Droga do Belgii ”. Ksiązka ta została wydana w dwóch językach : polskim i angielskim. Wydało ją Muzeum Lotnictwa Krakowie.
Obecnie na stałe mieszka w Londynie.

[Komentarze (2)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych