- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1938

Imię:Bronisław
Drugię imię:
Nazwisko:Najnigier
Klasa:IVa
Wychowawca:Konstanty Karwan
Data ur.:15 grudnia 1920r.
Miejsce ur.:Kamienica Polska
Dawny adres:brak danych
Kontakt:b.k.najnigier@neostrada.pl
bnajnig@amwaw.edu.pl
Opis: Urodził się 15 grudnia 1920 roku w Kamienicy Polskiej. Jego rodzicami byli Antoni Najnigier ( był górnikiem w kopalni rud żelaza, cieśla , tkaczem, rolnikiem ) i Helena z domu Blachnicki. W rodzinie było sześcioro dzieci. Rodzice wszystkim swoim dzieciom starali się zapewnić odpowiednie wykształcenie. Zresztą w całej rodzinie dbano o wykształcenie . Ich najstarsza ciotka Natalia ukończyła szkołę nauczycielską, ich stryj Henryk ukończył dwa fakultety, ciotka Danuta była lekarzem, ciotka Eugenia bibliotekarką w Kamienicy polskiej, a ciotka Zofia pracowała przez wiele lat w Warszawie.
Uczęszczał do Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Ze względu na osiągane
bardzo dobre wyniki w nauce zwolniony był z czesnego w szkole.. Jego wychowawcą w szkole był profesor Konstanty Karwan. Świadectwo maturalne otrzymał w 1938 roku. W czasie wojny w 1940 roku za działalność podziemną został wywieziony do KZ Dachau i tam przebywał do końca wojny. Opisał to w swoich wspomnieniach w książce pt. "Powrót z daleka". Po wojnie ukończył prawo i ekonomię na Uniwersytecie Poznańskim. Pracował w centralach handlu zagranicznego, potem w Ministerstwie Handlu Zagranicznego. Doktoryzował się (Zasady lokalizacji przemysłu sodowego w Polsce). W latach 1960 - 1964 był attache handlowym w Biurze Radcy Handlowego Ambasady Polskiej w Berlinie. Habilitował się, wykładał w WSE w Sopocie i Katowicach. W latach 1976 - 1980 był attache handlowym przy Ambasadzie Polskiej w Tokio (Japonia). Napisał szereg książek naukowych z dziedziny rachunku ekonomicznego w handlu zagranicznym.
Zmarł w wieku 73 lat w 1993 roku.
Swojemu synowi powtarzał zawsze : - synu, spójrz na moje życie - syn prostego robotnika, dzięki nauce, wspaniałej szkole, mądrym i wspaniałym nauczycielom - sięgnąłem wysoko, wyżej, niż moi koledzy ze szkolnej ławy. Chciałbym, abyś i ty sięgnął wysoko, wyżej, niż ja...

[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych