- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1937

Imię:Lesław
Drugię imię:Marian
Nazwisko:Wysocki
Klasa:VIII (huma
Wychowawca:brak danych
Data ur.:21 maja 1919r.
Miejsce ur.:Nowy Sącz
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:W maju 1937 r. zdawał gimnazjalny zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno - przyrodniczego wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. Świadectwo otrzymał dnia 20 maja 1937 r. w Częstochowie.
Jednego z czołowych działaczy konspiracyjnego harcerstwa - " Szarych Szeregów ", organizatora " Kuźnicy " w Warszawie, aresztowanego później przez gestapo i wywiezionego do Oświęcimia, a następnie zamęczonego w Oranienburgu.


Rok 1943

W dniu 15 stycznia ( piątek ) Lesław Wysocki wybrał się z próbkami towarowymi do Nowego Targu. Rodzicom zapowiedział, że będzie to wyjazd jednodniowy. Około 5.00 na dworzec PKP w Nowym Sączu podjechały wozy z SS- manami i otoczyli szczelnie cały plac. W tej tzw. „ łapance ” zaaresztowano około 60 osób obojga płci. Wśród aresztowanych znajdował się najstarszy syn Mieczysława Wysockiego. Cała grupę przewieziono do miejscowego więzienia , a następnie przetransportowano do tarnowskiego więzienia.
Ponieważ syn Leszek Wysocki nie wrócił następnego dnia, a równocześnie rodzice dowiedzieli się o porannej łapance, dlatego rodzice zaczęli domyślać się, że i ich syn najprawdopodobniej został zatrzymany. Po paru dniach pewien kolejarz przyniósł do sklepu rodziców kartkę, która okazała się „ grypsem więziennym ” w którym ich syn napisał „ Wywożą nas na roboty do Niemiec. Proszę by Tatuś zabrał parę tysięcy oraz zabrał odpowiednia paczkę i przywiózł ja dla mnie do Krakowa.”
Ojciec najbliższym pociągiem z paczka i pieniędzmi wyjechał do Krakowa. Jednak w mieście dość trudno było mu się zorientować, gdzie należało szukać syna i transport robotników polskich, którzy mieli skierowani być do pracy w Niemczech. Różni ludzie, znajomi wskazywali szkoły w których gromadzono ludzi do pracy w Niemczech. Jednak pomimo dwudniowych poszukiwań ojciec nie odnalazł swojego syna. Wrócił więc do domu. Miał świadomość, że po stracie pierwszego syna Tadeusza, los drugiego może być podobny. Równocześnie zauważył, że jego sklep dość często odwiedza gestapo. Była to pewnego rodzaju inwigilacja. Mieczysław Wysocki domyślił się, że syn jego najprawdopodobniej działał w organizacji podziemnej.
Dopiero po zakończeniu wojny ojciec dowiedział się całej prawdy. Najpierw otrzymał list, gdzie poinformowano go, że jego syn Lesław już od pierwszych dni okupacji działał czynnie w służbie podziemnej w oddziałach harcerskich „ Szarych Szeregów ”. Działa na początku lat czterdziestych na terenie Warszawy ( opisał ten fakt Aleksander Kamiński w swej książce Pt. „ Kamienie na szaniec ” ). W liście znalazła się również informacja, że Lesław Wysocki wyjeżdżał w teren podwarszawski. Ojciec domyślił się , że syn wyjeżdżał Ado lasów w okolicach Nowego Targu do partyzanckich grup harcerskich AK.
Po 1945 roku zaczęli powracać ludzie z Niemiec wywiezieni z Polski w czasie wojny. Między innymi powrócił pewien zakonnik – jezuita, który został zatrzymany przez gestapo 15 stycznia w łapance na przystanku PKP w Nowym Sączu. Od niego rodzice dowiedzieli się o wstrząsających losach ich syna. Okazało się , że zamiast na roboty do Niemiec, niektórych „ wybrańców ” przetransportowano do Oświęcimia. W czasie transportu ich syn niejednokrotnie ochraniał współtowarzyszy. Na terenie obozu szczególną troską otaczał harcerzy. Po kilku miesiącach część osób zostało przewiezionych do obozu w Oranienburgu.
Tutaj najprawdopodobniej otrzymywał zastrzyki z zarazkiem tyfusu i czerwonki. Osłabionego Leszka Wysockiego skierowano do baraku zakaźnego. Tam najprawdopodobniej zmarł, a ciało jego zostało spalone w krematorium.

/ prof. Grotkowski - Terror hitlerowski w Nowym Sączu. /

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych