- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1936

Imię:Mirosław
Drugię imię:Jerzy
Nazwisko:Kuźnicki
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:10 kwietnia 1918 r.
Miejsce ur.:Mykanów
Dawny adres:brak danych
Kontakt:Nie żyje
Opis:Kuźnicki Mirosław Jerzy

Urodził się 10 kwietnia 1918 roku w Mykanowie, powiat Częstochowa. Uczęszczał do Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W czerwcu 1936 r. zdawał zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno - przyrodniczego wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. 20 czerwca 1936 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. Po maturze odbył przeszkolenie w Szkole Podchorążych przy 27 Pułku Piechoty w Częstochowie. W 1937 roku podjął studia na wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warszawskiego. Wybuch wojny przerwał studia. Został zmobilizowany do 74 Pułku Piechoty i tutaj jako dowódca plutonu ciężkich karabinów maszynowych walczył z Niemcami. Po rozbiciu pułku udało mu się uniknąć niewoli.
W okresie okupacji hitlerowskiej próbował przedostać się do wojska Polskiego we Francji, jednak bez powodzenia. Dwukrotnie został złapany przez Niemców, a następnie osadzony w obozie pracy w Niemczech. Dzięki przytomności swego umysłu uciekł z obozu i powrócił na terytorium kraju do Warszawy. Tutaj podejmuje działalność konspiracyjną, działa w komórce legislacyjnej Komendy Głównej Armii Krajowej. Trafia tez do oddziałów partyzanckich. Jako oficer KEDYWU został skierowany do 30 Poleskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, gdzie pełnił funkcję dowódcy kompanii. Po zajęciu terenów Polesia przez Armie Czerwona został aresztowany przez NKWD i wywieziony do Obozu Internowanych Oficerów Armii Krajowej w Riazaniu ( ZSRR ). Tam przebywał trzy lata i trzy miesiące. Po porcie do kraju podjął przerwane studia i w roku 1950 uzyskał dyplom lekarza weterynarii.
Swoja pierwsza prace zawodowa podejmuje jako kierownik PZLZ Orneta w województwie olsztyńskim. W 1954 roku przenosi się na Opolszczyznę, gdzie w latach 1954 - 1956 był kierownikiem lecznicy w Krapkowicach, następnie w okresie 1956 - 1960 został Powiatowym Lekarzem weterynarii w tym mieście. W latach 1960 - 1975 był Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Oleśnie.
W roku 1975 wyjechał na dwa lata do Królestwa Maroka, gdzie pełnił funkcję wizytatora stadniny koni. Po powrocie do Polski w 1977 roku podjął pracę jako kierownik Zakładowego Weterynaryjnego Inspektoratu Sanitarnego w chłodni składowej w Częstochowie.
W 1990 roku przeszedł na emeryturę , ale nie stracił nigdy kontaktu z zawodem dotąd pełnionym. Dalej pełnił obowiązki organu urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa aż do roku 2000.
Jego długie życie to nie tylko walka o wolność Ojczyzny i praca zawodowa. To również działalność społeczno - zawodowa. Pracując na Opolszczyźnie, działał w Kole Powiatowym w Oleśnie, we władzach Oddziału wojewódzkiego Zrzeszenia Lekarzy i Techników Weterynarii. Po powołaniu Izb Lekarsko - Weterynaryjnych aktywnie uczestniczył w działaniu Śląskiej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej będąc przez dziewięć lat członkiem Komisji Etyki, Deontologii i Historii Zawodu, w tym pięć lat jej przewodniczącym. Wiele jego opracowań - artykułów , wspomnień z przeżyć wojennych i powojennych , a także z przcy zawodowej zamieszczał w różnych wydawnictwach, prasie, " Życiu Weterynaryjnym ", w Biuletynie Śląskiej Izby. Uczestniczył w Okręgowych Zjazdach Śląskiej Izby. Na ostatnim odbytym w marcu 2005 roku otrzymał Odznakę Honorową " Meritus " za zasługi dla Samorządu Lekarsko - Weterynaryjnego nadaną przez Radę Krajowa Izby. Należy nadmienić iż od roku 1999 był Prezesem Klubu Seniora Lekarzy Weterynarii Regiony Częstochowskiego. Przez całe swoje życie działał w różnych stowarzyszeniach w środowisku, w którym żył i pracował.
Za walkę z Niemcami odznaczony został Krzyżem Walecznych. Posiadał Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki i inne odznaczenia bojowe. Posiadał stopień kapitana WP. Jego nazwisko 10 - krotnie wymieniono w książkach o wojnie i okupacji.
Za pracę zawodową odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką " Za wzorową pracę w służbie weterynaryjnej. " oraz licznymi odznakami branżowymi i regionalnymi. Zrzeszenie Lekarzy i Techników Weterynarii nadało mu Złotą i Srebrną Odznakę Honorową.
W roku 1989 obronił pracę doktorską i otrzymał stopień doktora nauk weterynaryjnych. Był człowiekiem pełnym optymizmu, pogody ducha, pomimo tego że życie nie szczędziło mu ciężkich chwil. Humor i życzliwość jednały mu sympatię wszystkich, których w swym życiu spotykał.
Był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków, Koła Riazańczyków, a także Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.
Działał w Stowarzyszeniu Sienkiewiczaków LO im. H. Sienkiewicza.
26 sierpnia 2005 roku przechodził na drugą stronę ulicy wraz z psem. Niestety samochód osobowy uderzył w niego i po 5 godzinach walki ze śmiercią zmarł.
3 września 2006 roku został pochowany w asyście Pocztu Sztandarowego Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie na cmentarzu Kule.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych