- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1935

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Franciszek
Drugię imię:
Nazwisko:Musiel
Klasa:Mat-przyr.
Wychowawca:brak danych
Data ur.:14 stycznia 1915r.
Miejsce ur.:Janiki
Dawny adres:brak danych
Kontakt:Nie żyje
Opis:Urodził się 14 stycznia 1915 roku we wsi Janiki koło Krzepic ( inne źródła podają miejscowość Zwierzyniec koło Krzepic ). Był synem Marcina i Zofii z Kieratów, właścicieli
Gospodarstwa rolnego.
Edukacje rozpoczął od szkoły powszechnej w Aleksandrowie i Krzepicach, po czym przeniósł się do Częstochowy, gdzie kontynuował naukę w tutejszym Gimnazjum Męskim im. H. Sienkiewicza. Uczęszczał do klasy matematyczno – przyrodniczej. Na utrzymanie zarabiał korepetycjami, ze względu na trudną sytuację materialną rodziny Zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno - przyrodniczego zdawał w czerwcu 1935 roku wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. Maturę otrzymał 13 czerwca 1935 r. Następnie wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. podjął także studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ostatnie dwa lata nauki odbywał na tajnych kompletach.
Po otrzymaniu święceń kapłańskich ( 22 maja 1941 ) z rąk biskupa Teodora Kubiny, przez kilka miesięcy był wikariuszem - praktykantem w parafii Krzepice, oraz w parafii św. Marcina Kłobucku. Następnie przeniesiony został ( 19 VI 1944 ) na parafię Chrystusa Króla w Klimontowie i św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej ( Gołonóg ). Po zakończeniu wojny Franciszek Musiel otrzymał nominacje na prefekta w Gimnazjum Kupieckim i Liceum Handlowym oraz w Prywatnym Liceum Drogistowskim Zrzeszenia Drogistów w Częstochowie, pełnił też funkcję dyrektora – administratora Domu Księży Emerytów ( 1947 – 1953 ). W tym czasie uzyskał stopień magistra teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, po czym został notariuszem w Sądzie Biskupim w Częstochowie 9 1950 – 1965 ), sędzią prosynodalnym, audytorem promotorem sprawiedliwości , a z nowym
rokiem akademickim 1952 / 1953 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na KUL w Lublinie, ukończone w 1956 r. wraz z uzyskaniem stopnia licencjata prawa kanonicznego. W tym czasie prowadził również wykłady z języka łacińskiego w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W 1957 r. został wyznaczony na administratora parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej w Częstochowie. Za adaptacje dla celów religijnych stodoły, przy braku pozwolenia na budowę kościoła i budynku plebanii był karany grzywną, konfiskatą mienia, inwigilowany przez SB. Od 1963 roku został proboszczem tej parafii. W tym czasie ( 1960 r. ) został diecezjalnym Duszpasterzem Mężczyzn w referacie duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej. Od 1962 r. pełnił obowiązki wice oficjela, a następnie oficjela Sądu Biskupiego. Przez cały nieomal okres obejmujący lata 1950 - 1960 zajmował się również pisaniem kazań do " Tygodnika Katolickiego " i " Biblioteki Kaznodziejskiej ".
Z rąk papieża Pawła VI ( 12 XI 1965 ) Franciszek Musiel otrzymał mianowanie na biskupa pomocniczego w diecezji częstochowskiej. Konsekracja odbyła się 30 stycznia 1966 roku w Bazylice Jasnogórskiej z udziałem prymasa kardynała Wyszyńskiego - jako głównego konsekratora oraz biskupa Stafana Bareły i biskupa Tadeusza Szwagrzyka - jako współ konsekratorów. 25 października 1966 roku został mianowany kanonikiem gremialnym w kapitule bazyliki katedralnej, obejmując równocześnie w tym samym roku opiekę nad Wydziałem Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej Finansowo - Gospodarczym i Administracyjnym, Zakonnym, Prawno – Administracyjnym, Studium Dokumentów Soborowych, Sekretariatu do spraw Laikatu i Powołań Kapłańskich. W 1969 roku zamieszkał w domu parafialnym przy kościele św. Andrzeja i Barbary w Częstochowie. W 1973 roku uzyskał mianowanie na dziekana w kapitule bazyliki diecezjalnej. W 1969-85 był delegatem biskupa Stefana Bareły do spraw duszpasterstwa i administracji parafii św. Barbary w Częstochowie przejmując równocześnie nad nią opiekę jako proboszcz. W stanie wojennym już od 14 XII 1981 czynił starania o uwolnienie internowanych, angażował się w organizowanie im pomocy materialnej i prawnej. W styczniu 1982 podczas rozmowy z szefem Częstochowskiego SB wręczył mu list biskupa Bareły w sprawie udostępnienia list wszystkich internowanych z województwa częstochowskiego oraz listę internowanych kobiet z prośbą o zwolnienie. Zwrócił też uwagę na sprofanowanie charakteru Jasnej Góry przez aresztowanie w jej obrębie członków NSZZ „Solidarność” 13 XII 1981. Musiel odbywał bezpośrednie spotkania z internowanymi: w Lublińcu (10 I 1982) oraz w Zabrzu (12 II 1982). Współpracował przy tworzeniu Duszpasterstwa Osób Pozbawionych Wolności i ich Rodzin, a tek że stanął na czele Diecezjalnego Komitetu Pomocy Bliźniemu, powołanego w 1983 i działającego do 1989. Był członkiem Komisji Maryjnej Episkopatu Polski oraz Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Rolników i ds. Budowy Kościołów. Kazania oraz działalność społeczna przysparzały mu kłopotów ze strony władz komunistycznych; m.in. przez szereg lat odmawiano mu wydania paszportu i zezwolenia na wyjazd poza granice Polski. Wygłaszane kazania Musiel publikował w „Tygodniki Katolickim” i w poznańskiej Bibliotece Kaznodziejskiej. Tłumaczył z niemieckiego kazania ks. Leona Ruegera - ich zbiór Spotkania z Duchem Świętym na co dzień ukazał się drukiem w Częstochowie (1955). W 1973 roku uzyskał mianowanie na dziekana w kapitule bazyliki diecezjalnej. W 1991 roku ze względu na pogarszający się stan zdrowia został przeniesiony w stan spoczynku.
8 kwietnia 1984 r. dokonał uroczystego poświęcenia kościoła pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego w Nowej Wsi.
Zmarł 2 grudnia 1992 roku i został pochowany w krypcie podziemnej pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego kościoła św. Kazimierza na cmentarzu Kule w Częstochowie.


Musiel Franciszek (1915- 1992) – biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej. Ur. 14 I w Janikach k. Krzepic; był synem Marcina i Zofii z Kieratów.
Edukację rozpoczął Musiel od szkoły powszechnej w Aleksandrowie i Krzepicach, po czym przeniósł się do Częstochowy, gdzie kontynuował naukę w tutejszym Gimnazjum im. H. Sienkiewicza, które ukończył w 1936 r. Następnie wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Podjął także studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) w Krakowie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich ( 22 V 1941) z rąk bpa Teodora Kubiny, przez kilka miesięcy był wikariuszem-praktykantem w parafii Krzepice, oraz w Kłobucku. Następnie przeniesiony został (19 Vi 1944) na parafię w Klimontowie i Gołonogu.
Po zakończeniu wojny Musiel otrzymał nominację na prefekta w Gimnazjum Kupieckim i Liceum Handlowy w Częstochowie, pełniąc równocześnie funkcję dyrektora Domu Księży Emerytów. W tym czasie uzyskał stopień magistra teologii na UJ, po czym został notariuszem w Sądzie Biskupim w Częstochowie, a z nowym rokiem akademickim 1925/53 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na KUL w Lublinie, ukończone w 1956 r. wraz z uzyskaniem stopnia licencjata prawa kanonicznego. W tym czasie prowadził również wykłady w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W 1957 r. został wyznaczony na administratora parafii Matki Zwycięskiej w Częstochowie, a od 1963 r. był jej proboszczem. W tym okresie (1960) został Diecezjalnym Duszpasterzem Mężczyzn. Od 1962 r. pełnił obowiązki wiceoficjała, a następnie oficjała Sądu Biskupiego. Przez cały niemal okres obejmujący lata 1950-60 zajmował się również pisaniem kazań do „Tygodnika Katolickiego” i „Biblioteki Kaznodziejskiej”.
Z rąk papieża Pawła Vi (12 XI 1965) F. Musiel otrzymał mianowanie na biskupa pomocniczego w diecezji częstochowskiej, a tytularnego Tamata. Konsekracja odbyła się 30 I1966 r. w Bazylice Jasnogórskiej z udziałem prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego – jako głównego konsekratora – oraz bpa Stefana Baryły i bpa Tadeusza Szwagrzyka – jako współkonsekratorów. 25 X 1966 r. został mianowany kanonikiem gremialnym w kapitule bazyliki katedralnej, obejmując równocześnie w tym samym roku opiekę nad Wydziałem Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej Finansowo-Gospodarczym i Administracyjnym. W 1969 r. zamieszkał w domu parafialnym przy kościele ŚŚ. Andrzeja i Barbary Częstochowie, przejmując równocześnie nad nią opiekę jako proboszcz. W 1973 r. uzyskał mianowanie na dziekana w kapitule bazyliki diecezjalnej. W 1991 r. ze względu na pogarszający się stan zdrowia został przeniesiony w stan spoczynku.
Musiel zmarł 2 XII 1992 r. i został pochowany w krypcie podziemnej kościoła Św. Kazimierza na cmentarzu Kule w Częstochowie.

Zwolińscy.

[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych