- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1934

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Natan
Drugię imię:Nachman
Nazwisko:Grinbaum
Klasa:Humanist.
Wychowawca:brak danych
Data ur.:03 czerwca 1916r.
Miejsce ur.:Tomaszów Mazowiecki
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:W czerwcu 1929 r. zdawał zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno - przyrodniczego wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przez Kuratorim Okręgu Szkolnego Krakowskiego.
23 czerwca 1934 r. otrzymał świadectwo dojrzałości.


Grinbaum Natan Nachman( 1916 – 2011 ), filolog klasyczny, hellenista, mykenolog, romanista. Ur. 3 VI 1916 w Tomaszowie Mazowieckim. Syn Salomona (ur. 3 VI 1916) Meira (Szlamy Majera) Grinbauma, miejscowego sklepikarza i Brandli vel Bronisławy, córki Natana Kaufmana i Zysli z Wilczyńskich.W Tomaszowie Grinbaum chodził do żydowskich szkół elementarnych i średnich. Po nagłej śmierci ojca (1929 r.) rodzina przeniosła się do Częstochowy. W 1929 r. Grinbaum zdał zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno-przyrodniczego, potem uczęszczał do Gimnazjum Miejskiego im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W czerwcu 1934 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. Wstąpił na studia filologii klasycznej w Uniwersytecie Warszawskim, które w 1938 r. ukończył, uzyskując tytuł magistra.
Po wybuchu II wojny światowej przeniósł się na wschód na obszary, objęte okupacją radziecką. Dzięki temu uniknął Holokaustu. Rozpoczął pracę nauczycielską w mieście Pawłowo nad Oką, gdzie wkrótce został dyrektorem szkoły. W 1945 r. przyjął asystenturę w Katedrze Filologii Klasycznej Uniwersytetu Leningradzkiego i pod kierunkiem prof. I.I. Tołstoja przystąpił do badań nad liryką grecką. W czerwcu 1948 otrzymał tytuł doktora za pracę na temat języka Alkajosa. Po obronie został wysłany do Kiszyniowa, gdzie objął katedrę języka francuskiego w tamtejszym Instytucie Pedagogicznym, na której pracował w latach 1948-1960. Potem kierował katedrą filologii romańskiej na Uniwersytecie w Kiszyniowie, a następnie został twórcą i kierownikiem filologii klasycznej na tejże uczelni (1961-1979).
W 1969 r. na Uniwersytecie Moskiewskim habilitował się w zakresie filologii klasycznej na podstawie rozprawy pt. „Język Pindara”. Wydał liczne prace poświęcone językowi dawnej liryki chóralnej, m.in. współautorską - „Problemy filologii klasycznej” oraz Język starogreckiej liryki chóralnej.
W 1979 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Leningradzie. Tu prowadził wykłady na filologii klasycznej Uniwersytetu Leningradzkiego i lektorat języka łacińskiego na Uniwersytecie Medycznym. W dalszym ciągu pracował naukowo, wydając ponad 170 publikacji naukowych. Szczególnie godne podkreślenia są badania Grinbauma nad literackimi dialektami starogreckimi i nad dialektem mykeńskim. Oprócz licznych artykułów wydał mnóstwo monografii nt. wczesnych form języka literackiego (starogreckiego).
W 2006 r. obchodził 90-lecie urodzin. W roku 2007 wydał książkę poświęconą językowi poezji Pindara pt. Pindar. Problem języka.
Zm. 16 stycznia 2011 r. w Sankt Petersburgu.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych