- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1933

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Tadeusz
Drugię imię:Marian
Nazwisko:Sejfried
Klasa:Mat - przy
Wychowawca:brak danych
Data ur.:03 grudnia 1911 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:W czerwcu 1933 r. zdawał zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno - przyrodniczego wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przez Kuratorim Okręgu Szkolnego Krakowskiego.
28 czerwca 1933 r. otrzymał świadectwo dojrzałości.

Biogram wg J. Sętowskiego - Cmentarz Kule w Częstochowie

SEJFRIED Tadeusz Marian (1911-1978), pedagog, miłośnik astronomii, bibliofil. Ur. 3 XII 1911 w Częstochowie, był synem Eugeniusza i Stanisławy z Saboków (1885-1914).
S. był wychowywany przez babcię Helenę Sejfriedową, bowiem matka zm. młodo, a ojciec, wcielony do wojska rosyjskiego w 1914, powrócił do Polski dopiero w 1920. Ze względu na kłopoty zdrowotne spowodowane niedożywieniem później niż rówieśnicy rozpoczął naukę w szkole. Dużo czytał, pasjonują się głównie naukami przyrodniczymi. Uczęszczał do gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, gdzie w 1933 uzyskał maturę. Od t.r. studiował na Wydz. Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu im. J.
Piłsudskiego w Warszawie. W 1939 ukończył studia. S. jeszcze jako uczeń szkoły średniej działał w Tow. Astronomicznym; był jednym z najbliższych współpracowników ks. Bonawentury Metlera. Po śmierci Metlera we wrześniu 1939 opiekował się obserwatorium przez okres okupacji niemieckiej; m.in. ukrył optykę teleskopu przed konfiskatą przez Niemców. Po II wojnie świat. przez wiele lat prowadził obserwacje i zajęcia dydaktyczne, kształcąc wielu miłośników astronomii. W czasie okupacji pracował jak
nauczyciel w Tajnym Gimnazjum i Liceum Ziem Zachodnich; uczył matematyki, fizyki, astronomii, geografii. W czerwcu 1945 Został zatrudniony w gimnazjum i liceum im. H. Sienkiewicza; uczył matematyki. Na pocz. lat 50. Otrzymał propozycję wyjazdu do Meksyku na placówkę badawczą, lecz odmówił, gdyż wiązało się to ze wstąpieniem do PZPR. S. dysponował szeroką wiedzą z różnych dziedzin, co zawdzięczał samodzielnej pracy. Posiadał bibliotekę o charakterze naukowym, liczącą kilka tysięcy tomów.
Dochował się kilku laureatów olimpiad z matematyki i astronomii. Ze względu na swoją postawę i poglądy prawicowe był szykanowany przez władze oświatowe; m.in. od końca lat 60. zmuszony był do pracy na etacie równocześnie w pięciu liceach częst. Zm. 4 II 1978 w Częstochowie, wychowany został w kw. 31, rząd VIII, grób 1.
W małżeństwie z Wiesławą Wandą Wolnicz (ur.1925) miał dwóch synów: Janusza (ur. 1949) i Michała (ur. 1953).

[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych