- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1918

Imię:Mieczysław
Drugię imię:Kazimierz
Nazwisko:Sokołowski
Klasa:realna
Wychowawca:brak danych
Data ur.:24 września 1898 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Przyjęty na podstawie egzaminu do klasy siódmej osmioklasowego Gimanzjum Filologicznego z oddziałami realnymi w Częstochowie uczęszczał do niego trzy lata.
Ukończył całkowity kurs nauk oddziału realnego i w czerwcu 1918 r. zlożył egzamin dojrzałości przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Ministerstwo Wyznań i Oświecenia Publicznego Królestwa Polskiego, zgodnie z " Regulaminem egzaminów dojrzałości."

Dopuszczony przez Radę Pedagogiczną do egzaminów maturalnych w dniu 6 maja 1918 roku, następnie 13 czerwca 1918 roku dopuszczony do egzaminów ustnych.
Jeden z powstańczych dowódców
Przypominamy dziś Częstochowie postać, o której piszą wszystkie publikacje poświęcone powstaniu warszawskiemu 1944 – Mieczysława Sokołowskiego, jednego z dowódców, wywodzącego się z naszego miasta.
Ukończył gimnazjum (dziś liceum) im. Henryka Sienkiewicza. Na stronie absolwentów absolwenci.sieniu.czest.pl odnajdujemy informację, że urodził się 24 września 1898 r. w Częstochowie. Przyjęty na podstawie egzaminu do klasy siódmej ośmioklasowego Gimnazjum Filologicznego z oddziałami realnymi w Częstochowie uczęszczał do niego trzy lata.
Ukończył całkowity kurs nauk oddziału realnego i w czerwcu 1918 r. złożył egzamin dojrzałości przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Ministerstwo Wyznań i Oświecenia Publicznego Królestwa Polskiego, zgodnie z „Regulaminem egzaminów dojrzałości”. Dopuszczony był przez Radę Pedagogiczną do egzaminów maturalnych 6 maja 1918 roku, następnie 13 czerwca 1918 do egzaminów ustnych.
Podczas powstania warszawskiego był już podpułkownikiem, wiemy, że majorem był od 1936 r. Do 1939 r. był już odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Niepodległości. Dowodził 3 Batalionem Korpusu Ochrony Pogranicza „Wołożyn” 2 Pułku Piechoty KOP wchodzącego w skład 1 Brygady Górskiej, która została utworzona 7 lipca 1939. Zadaniem tej brygady było zorganizowanie obrony przed Niemcami na odcinku od Żywca do Rabki. Po wybuchu wojny pułk bronił się pod Żywcem przed atakiem 7 Dywizji Piechoty.
W działalności konspiracyjnej miał kilka pseudonimów: „Ojciec”, „Pomian”, „Unikat”, najbardziej jest jednak znany jako „Grzymała”. W czasie powstania warszawskiego był komendantem Obwodu IV – Ochota, jednego z ośmiu, na które została podzielona Warszawa. W nocy z 1 na 2 sierpnia podjął decyzję wyprowadzenia podlegających mu oddziałów z miasta. Liczył, że ludzi bez broni i amunicji uda się dozbroić z oczekiwanych zrzutów lotniczych i że wrócą do walczącej stolicy, gdy będą najbardziej potrzebni.
Otrzymawszy rozkaz z Komendy Głównej, 16 sierpnia sformował dwa bataliony po 350 żołnierzy z 2000 osób, którymi dysponował. Nocą 18/19 sierpnia usiłował przebić się przez Wilanów do Miasta Ogrodu Czerniaków, natarcie krwawo załamało się jednak w okolicy pałacu w Wilanowie. Powstańcom nie udało się sforsować pałacowej bramy, niemieckie baterie oświetliły teren i ostrzelały ich.
Właśnie tu, w Wilanowie poległ „Grzymała”. Przekazy mówią, że ranny dowlókł się nad ranem do domów w Wilanowie, nie wpuszczono go jednak i Niemcy dobili go na progu któregoś z zabudowań. Obecnie przy ul. Wiertniczej w Warszawie, na skwerze przy Cmentarzu Wilanowskim istnieje tablica poświęcona m.in. jego pamięci.


[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych