- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1933

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Mieczysław
Drugię imię:Lucjan
Nazwisko:Kałczyński
Klasa:Mat - przy
Wychowawca:brak danych
Data ur.:16 marca 1913r.
Miejsce ur.:Noworadomsk
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:W czerwcu 1933 r. zdawał zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno - przyrodniczego wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przez Kuratorim Okręgu Szkolnego Krakowskiego.
28 czerwca 1933 r. otrzymał świadectwo dojrzałości.
Zginął w czasie II wojny światowej w 1939 roku. ( Świat Szkolny 1995 rok )


Absolwent gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, w 1934 ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. W 1938 mianowany ppor., został przydzielony do 31 pp. brał udział w kampanii w 1939. Wzięty do niewoli sowieckiej, został zamordowany wiosną 1940 w Katyniu.
Jego ojciec -
KAŁCZYŃSKI Antoni (1885 – 1922), pseud. Akr. Kolejarz, działacz plebiscytowy, korespondent „Gońca Częstochowskiego”. Ur. w 1885 w Kluczewsku, pow. włoszczowski, był synem Jana i Walerii z Grzywaczów.
K. do 1914 pracował jako urzędnik Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej w Noworadomsku (Radomsko). Podczas pobytu w Noworadomsku jako korespondent współpracował z „Gońcem Częst.”. W 1914 – 18 współpraca ta ustała ze względu na trudności komunikacyjne. W tym okresie był współpracownikiem wychodzacego w Piotrkowie „Dziennika Narodowego”. We wrześniu 1914 pod zarzutem uprawienia agitacji antyniemieckiej został aresztowany przez Niemców i przez kilka miesięcy przetrzymywany był w obozach jenieckich. Od 1919 zatrudniony był jako urzędnik PKP w Częstochowie. Był członkiem utworzonego w Lutym 1920 Komitetu Plebiscytowego Okręgu Częst.; prowadził ożywioną działalność w ramach sekcji odczytowej, współorganizował wiece i akademie z odczytami o polskości Śląska. Wielokrotnie przemawiał na wiecach, protestując przeciwko terrorowi niemieckiemu na Górnym Śląsku. W 1920 – 21 nadal współpracował z redakcją „Gońca Częst.”, nadsyłając sprawozdania z działań Komitetu Plebiscytowego. Zginął 1 V 1922 w Częstochowie w napadzie o podłożu bandyckim; pochowany został na cmentarzu Kule (grobu nie odnaleziono).

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych