- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1933

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Jan
Drugię imię:Julian Tadeusz
Nazwisko:Hertz
Klasa:Mat - przy
Wychowawca:brak danych
Data ur.:10 lutego 1914 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Hertz Julian Tadeusz Jan

Działacz niepodległościowy. Pseudonim - Janek Czarny (Jasiu Czarny, Jaś Czarny), Sęp.

Urodził się 10 lutego 1914 roku w Częstochowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Był synem Jana i Franciszki Zofii z Wollenbergów. Jego ojciec Jan (1869-1934) ukończył w 1894 Politechnikę w Zurychu. W 1904 wraz z Janem Balaskiem założył w Częstochowie Biuro Techniczne Towarzystwa „Union”, które między innymi wykonywało instalacje elektrotechniczne. Od ok. 1914 po wykupieniu przez niego udziałów firma działała pod nazwą Biuro Techniczne Inżynier Jan Hertz. W 1919 należał do współzałożycieli Stowarzyszenia Elektrotechników Polskich. Od 1931 był właścicielem Przedsiębiorstwa Elektrotechnicznego „Radjolux” w Częstochowie. Pełnił funkcję wiceprezesa Związku . Techników Polskich, członka zarządów: Stowarzyszenia Kupców Polskich i Fermy Ogrodniczej dla Żydów.
Hertz Julian uczęszczał do Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie do klasy matematyczno – przyrodniczej. W czerwcu 1933 r. zdawał zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno - przyrodniczego wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego.
28 czerwca 1933 r. otrzymał świadectwo dojrzałości.
Hertz po ukończeniu szkoły średniej podjął studia ekonomiczne. Pracował jako urzędnik w Częstochowie. Na początku okupacji niemieckiej 9 listopada 1939 został na krótko aresztowany podczas tzw. akcji specjalnej. Od 1940 należał do Polskiego Związku . Wolności (PZW); wchodził w skład oddziału bojowego PZW. W 1942 w czasie akcji scaleniowej oddział ten zachowując autonomię wszedł w skład Związku Odwetu (później Kedywu) AK w obwodzie częstochowskim Tutaj był członkiem tzw. grupy północnej Kedywu dowodzonej przez Witolda Górskiego „Wichra”. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych, wykazując się niespotykaną odwagą i pomysłowością; między innymi 27 sierpnia 1943 roku w Częstochowie był uczestnikiem zamachu na konfidenta Hugo Schulzego, dyrektora Zakładów Wapiennych w Rudnikach. Po wojnie, którą zakończył w stopniu kapitana pracował jako kierownik Wydziału Pracy, Płacy i Planowania w Zakładach Chemicznych „Aniołów” pod Częstochową. Ciężko ranny wypadku drogowym, zmarł 19 lipca 1947 w Częstochowie. Pochowany został na cmentarzu Kule w Częstochowie. Odznaczony był między innymi Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, a także Medalem Zwycięstwa i Wolności.


wg Juliusza Sętowskiego ( uzupełnienia A. Cieślak )

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych