- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1933

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Wacław
Drugię imię:Feliks
Nazwisko:Całus
Klasa:VIII- mat.
Wychowawca:prof. Antoni Kmiecikiewicz
Data ur.:18 maja 1914r.
Miejsce ur.:Częstochowa- Kamień
Dawny adres:72 Westfield Drive
Lough Borovegh
Leicestershire Le 11 30L
England
Kontakt:brak danych
Opis:Urodził się 18 maja 1914 roku w Częstochowie – Kamieniu. Był uczniem Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Uczęszczał do klasy matematycznej ósmej, której wychowawcą był prof. Antoni Kmicikiewicz.
W czerwcu 1933 r. zdawał zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno - przyrodniczego wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przez Kuratorim Okręgu Szkolnego Krakowskiego. 28 czerwca 1933 r. otrzymał świadectwo dojrzałości.
Oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, nauczyciel akademicki, działacz polityczny
Po ukończeniu Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w 1933-1939 kontynuował naukę na Wydziale Chemicznym Politechniki Lwowskiej. W tym okresie pracował i udzielał korepetycji ze względu na trudną sytuację materialną rodziny. Po kampanii wrześniowej w 1939 przedostał się na Węgry , a w 1940 do Francji, gdzie zaciągnął się w szeregi Wojska Polskiego. W czerwcu 1941 w Szkocji ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii. Walczył w szeregach 2 pułku artylerii motorowej 7 Dywizji Pancernej gen. St. Maczka, między innymi o wyzwolenie Belgii i Holandii. Został awansowany do stopnia porucznika artylerii. Po wojnie pozostał w Anglii uzyskał doktorat na uniwersytecie w Londynie, a następnie pracował naukowo na uniwersytecie w Loughborough. Wacław Całus był zwolennikiem myśli narodowej. Jako gimnazjalista działał w Narodowej Organizacji Gimnazjalnej, na studiach był w sekcji prelegentów Stronnictwa Narodowego (SN) Okręgu Lwowskiego. Po wojnie należał do Komitetu Politycznego (SN) w Anglii; przez pewien czas był jego przewodniczącym. Ponadto był wice prezesem Głównego Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego (SND) w Polsce i członkiem Delegatury SND w Anglii. Współredagował pismo „Myśl Polska”- organ SN . Zmarł 10 III 1998 w Loughborough. Urnę z jego prochami sprowadzono do Polski i złożono na cmentarzu Kule. Odznaczony między innymi Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych, odznaczeniami brytyjskimi.
W czasie Zjazdu Absolwentów w 1958 roku nadesłał telegram z życzeniami i gratulacjami do uczestników Zjazdu.

J. Sętowski - Cmentarz Kule


[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych