- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1892

Imię:Franciszek
Drugię imię:Paweł
Nazwisko:Sulikowski
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:29 stycznia 1970 r.
Miejsce ur.:Łojki
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Sulikowski Franciszek Paweł (1870- 1954)- lekarz, ordynator Szpitala Św. Trójcy w Kaliszu, aktor zespołu amatorskiego. Urodził się 29 I w Łojkach gm. Blachownia koło Częstochowy; był synem Ignacego i nieznanej z imienia matki z d. Waczyńskiej.
Po ukończeniu szkoły początkowej (1881) Sulikowski kontynuował naukę w Gimnazjum Filologicznym w Częstochowie ( późniejsze Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ). Następnie podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Po zakończeniu uczelni i uzyskaniu dyplomu (28 XI 1894) młody lekarz na krótko związał się jako stażysta z Warszawą. Po roku jednak przeniósł się do Zelowa w Sieradzkim. Tam też odbywał praktykę, a po jej zaliczeniu w 1901 r. uzyskał mianowanie na lekarza XIV odcinka drogi żelaznej Kolei Warszawsko- Wiedeńskiej z siedzibą w Sieradzu. Tam tez po kilku latach został lekarzem więziennym. Wraz z wybuchem I wojny światowej został wcielony do wojska rosyjskiego, w którym pełnił obowiązki lekarza.
Po zakończeniu działań wojennych w 1918 r. Sulikowski osiedlił się w Kaliszu, gdzie został zatrudniony na stanowisku ordynatora oddziału wewnętrznego tamtejszego Szpitala Św. Trójcy, którym pozostawał do 1926 r. w tym czasie był również lekarzem naczelnym Kas Chorych i Ubezpieczeń Społecznych. W 1920 r., po powołaniu Związku Zawodowego Lekarzy Państwa Polskiego, Sulikowski- jako człowiek zarządu Obwodu Kaliskiego- zaangażował się w jego działalność. Pełnił także w Kaliszu obowiązki lekarza miejskiego i powiatowego. Niezależnie od pracy zawodowej, Sulikowski, dysponujący sporymi możliwościami aktorskimi, włączył się w działalność kaliskiego koła dramatycznego, w którym wielokrotnie występował w przedstawieniach amatorskich.
W 1938 r. Sulikowski przeniósł się do Warszawy, gdzie od 1 XI tego roku otworzył prywatną praktykę lekarską, zatrudniając się również w Ubezpieczalni Społecznej. Po zakończeniu kampanii wrześniowej dalszą część okupacji spędził na Saskiej Kępie w Warszawie przy ulicy Genewskiej 32. po kilku latach od zakończenia wojny przeniósł się jako emeryt, prawdopodobnie po śmierci żony, do swojego syna, Jerzego, zamieszkałego w Sosnowcu, gdzie spędził ostatnie lata życia.
Sulikowski zmarł 11 VIII 1954 r. w Sosnowcu, a jego ciało po przewiezieniu do Warszawy zostało pochowane obok żony na cmentarzu Powązkowskim. Z małżeństwa z Jadwigą Pauliną z Sokołowskich pozostali dwaj synowie: Jerzy- profesor Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie- oraz Marian- architekt, docent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.







„Słownik biograficzny regionu częstochowskiego”
Ewa Florek Mirosław Zwaliński

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych