- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1938

Imię:Stanisław
Drugię imię:
Nazwisko:Bączyński
Klasa:VIII
Wychowawca:prof. Andrzej Chłap
Data ur.:3 maja 1918 r.
Miejsce ur.:Korwinów
Dawny adres:brak danych
Kontakt:Nie żyje
Opis:Urodził się 3 maja 1918 roku w Korwinowie. W gimnazjum im. H. Sienkiewicza uczęszczał do klasy profesora Chłapa. Szkołę tę ukończył w 1938 roku.
Pseud. Bas - porucznik, dowódca oddziału ZWZ- AK, nauczyciel akademicki. Swoje zamiłowania zaczął realizować w Mazowieckiej Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii, praktykę zaś odbył w częstochowskim 7 pułku artylerii lekkiej 7 DP. Zmobilizowany podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. przeszedł cały szlak bojowy ze swoja jednostką. Podczas ataku na zajęty przez Niemców Zamość dostał się do niewoli, z której uciekł następnego dnia. Po powrocie do Korwinowa, w listopadzie tego roku zaprzysiężony został do związku Walki Zbrojnej ( ZWZ ), przystępując następnie do organizowania pododdziału III Obwodu Częstochowskiego ZWZ - AK. Swą działalnością objął obszar wchodzący w skład gmin : Kamienica Polska, Poczesna i Brzeziny. Po uzyskaniu awansu na porucznika w 1943 r. przyjął pseudonim organizacyjny " BAS ", rozpoczynając równocześnie wykłady na tajnych podchorążówkach. Mając kontakt z miejscowymi górnikami okolicznych kopalń ruf żelaza nabywał materiał wybuchowy wykorzystywany do wyrobu granatów. W sierpniu 1944 r. został zastępcą dowódcy kompanii II batalionu 27 pp AK. Po upadku powstania warszawskiego i zdemobilizowaniu jego oddziału, Bączyński stanął na czele ok. 60 - osobowej kompanii, która pozostała w lesie. W listopadzie tego roku po połączeniu się z ddziałem por. Stanisława Wencla pseud. Twardy, włączony został do batalionu, którym dowodził kpt. Mieczysław Dąbrowski pseud. Cichy.
W tym czasie oddział zorganizował wiele udanych akcji, m.in. skuteczną zasadzkę na żandarmerię z Żarek, zwycięskie potyczki w Górach Gorzowskich i pod Konstantynowem. Na szczególną uwagę zasługuje akcja przyjęcia 5 - osobowej brytyjskiej misji wojskowej pod kryptonimem " Freston", którą przeprowadzono 26/27 XII 1944 r. w rejonie określanym przez partyzantów " Ogórek" k. Bystrzanowic.
Po wkroczeniu wojsk radzieckich 9 16. 1 1945 ) Baczyński wraz z oddziałem został wziety do niewoli k. Sierakowa w gminie Przyrów. Po przewiezieniu do Złotego Potoku wraz z czterema anglikami został umieszczony w tamtejszej siedzibie NKWD, skąd zbiegł. Po powrocie do Korwinowa w marcu tego roku został aresztowany pod zarzutem konspiracyjnej działalności w Organizacji NIE. Więziony był na Zawodziu w Częstochowie, gdzie miały miejsce dwie nieudane próby odbicia więźniów. Po uwolnieniu Bączyński przeniósł się w rejon Wałbrzycha, gdzie ukrywał się . Po " odwilży" w 1956 r. wrócił w rodzinne strony i zatrudnił się jako nauczyciel matematyki w szkołach średnich Częstochowy, a następnie przeniósł się do Wyższej Szkoły Inżynieryjnej ( WSI ) w Częstochowie, przemianowanej później na Politechnikę Częstochowską.
Bączyński zmarł 2 stycznia 1996 r. i został pochowany na poczeszyńskim cmentarzu. W 1988 r. na zewnętrznej ścianie kruchty kościoła w Złotym Potoku została przytwierdzona marmurowa tablica upamiętniająca partyzancką działalność S. Bączyńskiego.

przedruk z : Słownik biograficzny....- Ewa i Mirosław Zwolińscy.

[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych