- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1886

Imię:Władysław
Drugię imię:
Nazwisko:Kubicki
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:1869 r.
Miejsce ur.:Kożuchówek
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:Kubicki Władysław (1869-1937) – ksiądz, historyk, kolekcjoner. Urodził się w Kożuchówku k. Sokołowa Podlaskiego.
Nie są znane okoliczności przybycia do Częstochowy. Przed 1880 r. Kubicki podjął naukę w ośmioklasowym gimnazjum w Częstochowie ( późniejszym Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ). Po jego ukończeniu w 1886 r. wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, do którego należała wówczas Częstochowa. W 1891 r. równocześnie z zakończeniem edukacji uzyskał święcenia kapłańskie. Posługę kościelną jako wikariusz rozpoczął w Chodzieży, położonej w pobliżu Włocławka. Po 4 latach zdecydował się na kontynuowanie studiów teologicznych w Akademii Duchownej w Petersburgu, zakończonych w 1899 r. uzyskaniem tytułu magistra teologii, po czym rozpoczął wykłady z historii i literatury polskiej we włocławskim seminarium. Zainteresował się również zgromadzonymi nim zbiorami historycznymi i przyrodniczymi, które zinwentaryzował i skatalogował, a także powiększył. Po pewnym czasie eksponaty te dały asumpt do utworzenia Muzeum Diecezjalnego we Włocławku. W l. 1900-1908 Kubicki pozostawał na probostwie w parafii Lubanie, a następnie Świerczyn. Po likwidacji dekanatu piotrkowskiego, którego był dziekanem, przeniesiony został na radcę Kurii Diecezjalnej we Włocławku.
Wielkim wyróżnieniem dla ks. Kubickiego była wizyta w Rzymie, a przede wszystkim delegowanie go, jako zainteresowanego pismem św. Augustyna, na Kongres Eucharystyczny w Kartaginie, zorganizowany z okazji 1500-rocznicy śmierci świętego. Ks. Kubicki zajmował się także tłumaczeniem; przełożył na język polski m.in. „De civitate Dei” św. Augustyna. Jako światły kapłan o szerokich zainteresowaniach, pisał również artykuły do „Wielkiej Encyklopedii Powszechnej Ilustrowanej”, „Podręcznej Encyklopedii Kościelnej” i do „Kroniki Diecezji Kujawsko-Kaliskiej”. Niezależnie od muzeum diecezjalnego, zgromadził również na świerczyńskiej plebanii okazały zbiór prywatnych eksponatów archeologicznych i kultury ludowej Kujaw.
Po śmierci ks. Kubickiego, która nastąpiła 26 II 1937 r. zbiory te w większości przekazane zostały do skarbca na Jasnej Górze w Częstochowie, zasłużony zaś kapłan pochowany został na cmentarzu w Lubaniu.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych