- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1916

Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Imię:Jerzy
Drugię imię:Władysław
Nazwisko:Kołakowski
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:30 czerwca 1907 r.
Miejsce ur.:Częstochowa
Dawny adres:brak danych
Kontakt:brak danych
Opis:W roku 1915 / 16 uczęszczał do klasy wstępnej.

Jerzy Władysław Kołakowski urodził się 30 czerwca 1907 roku w Częstochowie. Studia wyższe ukończył w 1936 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej. Pracę w przemyśle maszynowym przerwał mu wybuch wojny. Brał udział w kampanii wrześniowej. Pod koniec wojny został więźniem Oświęcimia, a potem Buchenwaldu. Stopień naukowy doktora uzyskał na Uniwersytecie w Getyndze w 1946 roku, docenta w 1955 roku, a profesora w 1965 roku. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół problematyki maszyn i technologii przeróbki plastycznej metali. W 1949 roku minister oświaty powierzył mu organizację wyższej Szkoły Inżynierskiej w Częstochowie oraz - w tym samym roku powołał go na stanowisko rektora. Dzięki jego staraniom Uczelnia otrzymała znaczną część budynku po dawnych koszarach przy ul. Dąbrowskiego. Z jego inicjatywy powstały pierwsze nowe obiekty Politechniki: budynek Wydziału Budowy Maszyn z dwiema halami laboratoryjnymi, trzy domy studenckie, centralna kotłownia, laboratorium wraz z nowoczesną - jak na owe czasy - chłodnią kominową. Funkcję rektora profesor Kołakowski pełnił do 1959 roku. Był wykładowcą na Uniwersytecie w Bagdadzie, rektorem Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze, dziekanem Wydziału Budowy Maszyn naszej Uczelni. Prof. dr inż. Jerzy Kołakowski pełnił wiele funkcji w organizacjach i instytucjach naukowych. Był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany prestiżowymi nagrodami. Zmarł 19 listopada 1980 roku, został pochowany na cmentarzu Kule w Częstochowie.

Ze strony internetowej częstochowskiego Muzeum : " Na początku listopada 2009 r. nastąpiła kolejna odsłona w Gabinecie Wybitnych Częstochowian. Tym razem w parterowych salach Ratusza zagościł prof. dr inż. Jerzy Władysław Kołakowski - założyciel i pierwszy rektor Politechniki Częstochowskiej, postać która chlubnie zapisała się na kartach historii naszego miasta. Jerzy Kołakowski był jednym z nominowanych w plebiscycie ogłoszonym w 2000 r. do tytułu "Częstochowianina Stulecia". W tym roku przypadł jubileusz 60-lecia powstania Politechniki i wystawa wpisała się w te obchody.
Jerzy Kołakowski urodził się 30 sierpnia 1907 r. w Częstochowie. Był synem Bolesława Kołakowskiego i Marii z Reterskich. Uczęszczał do Gimnazjum Męskiego Towarzystwa Opieki Szkolnej (później Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza). W 1917 r. przeprowadził się z rodziną do Bełchatowa, gdzie ojciec dostał posadę dyrektora gimnazjum. W 1924 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, następnie przeniósł się na Politechnikę Lwowską. W 1935 r. ukończył studia, uzyskując dyplom inżyniera mechanika. W latach 1933-34 służył w Szkole Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie, a w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. walczył w obronie Modlina. Od 1941 kierował miejską betonownią w Warszawie. Należał do ZWZ-AK. We wrześniu 1944 r. został aresztowany we Włochach pod Warszawą i wysłany do obozu w Oświęcimiu, a potem do obozu w Buchenwaldzie. Po uwolnieniu w kwietniu 1945 r. przez wojska amerykańskie był wiele miesięcy leczony na oczy.
Później pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Polskiego i współpracował z Polską Misją Repatriacyjną. Rozprawę doktorską obronił w 1946 r. na Uniwersytecie w Getyndze. W tym też roku powrócił do kraju. W 1949 r. powierzono mu misję organizacji Szkoły Technicznej w Częstochowie, która w 1955 r. została przekształcona w Politechnikę Częstochowską. Kierował Katedrą Mechaniki i Wytrzymałości Materiałów, później Katedrą Maszyn i Technologii Obróbki Plastycznej. W 1952 r. został pierwszym rektorem Politechniki Częstochowskiej, ale już wcześniej pełnił te obowiązki. W 1955 r. otrzymał tytuł docenta, a w 1967 r. profesora. W latach 1960-63 mieszkał w Bagdadzie, gdzie pracował na tamtejszym uniwersytecie. Po powrocie ponownie kierował Katedrą Maszyn i Technologii Obróbki Plastycznej. W 1965 r. organizował Wyższą Szkołę Inżynierską w Zielonej Górze. Kołakowski powołał również do życia częstochowski oddział Stowarzyszenia Inżynierów Techników Mechaników Polskich i Naczelną Organizację Techniczną w Częstochowie.
Zmarł 19 listopada 1980 r., został pochowany na cmentarzu Kule w Częstochowie.
Na wystawie poświęconej temu wybitnemu częstochowianinowi możemy zobaczyć wiele dokumentów, zdjęć, które przybliżą zarówno drogę jego kariery zawodowej (Częstochowa, Bagdad, Zielona Góra), jak i zagmatwane koleje jego losu, pobyt w obozach koncentracyjnych. Unikalnym eksponatem jest jego nr obozowy zachowany na skrawku materiału. Pokazujemy także częstochowskie korzenie bohatera prezentowanej wystawy. Jeśli chodzi o Politechnikę Częstochowską, zobaczyć możemy dokumenty z pierwszych lat jej działalności: akt erekcyjny, pierwszy sztandar uczelni, czy protokoły organizacyjnego Komitetu Obywatelskiego. Historię przybliża nam także film „Spacer w historię – wczoraj i dziś Politechniki Częstochowskiej 1949-2009”. Materiały, które są prezentowane na wystawie, pochodzą ze zbiorów Rodziny, Pani Zdzisławy Kołakowskiej, z archiwum Politechniki Częstochowskiej oraz Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej i Wydawnictwa Politechniki Częstochowskiej, z Galerii Sztuki Odlewniczej im. prof. Wacława Sakwy, od Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej, od częstochowskiego oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej, ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego oraz od osób prywatnych i pracowników uczelni."

Należał do Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Absolwentów Gimnazjum im. H. Sienkiewicza ( był przewodniczącym ), o czym pisało Życie Częstochowy w Nr 290 z 3 grudnia 1964 roku.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych