- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Absolwent Sienkiewicza
Rocznik 1885

Imię:Maksymilian
Drugię imię:
Nazwisko:Niepielski
Klasa:brak danych
Wychowawca:brak danych
Data ur.:1875 r.
Miejsce ur.:Sławków
Dawny adres:Sławków - Browar
Kontakt:Zmarł w 1952 r.
Opis:Urodził się w 1875 roku w Sławkowie. Jego rodzicami byli Józefat i Marianna z domu Lichterewiczówna. Ojciec był organistom w kościele w Sławkowie. Natomiast matka prowadziła mały browar, przekształcony następnie w duży zakład przemysłowy zatrudniający kilkunastu pracowników. Niepielski Maksymilian miał siedmioro rodzeństwa.
Ojciec, któremu bardzo dobrze prosperował browar wysłał Maksymiliana do Częstochowy. Tutaj uczęszczał do Gimnazjum Rządowego, przekształconego potem w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza. To tego samego gimnazjum uczęszczali jego trzej młodsi bracie : Zygmunt, Adam i Bogusław, którego w wieku 17 lat wyrzucono ze szkoły za udział w strajku szkolnym w 1905 roku.
W 1896 roku ukończył dwuletnią szkołę piwowarską w Petersburgu, po czym wrócił do Sławkowa. Pomagając ojcu w prowadzeniu browaru zaangażował się w życie społeczne i kulturalne Sławkowa. Gdy po 1905 roku władze rosyjskie złagodziły kurs polityczny z jego inicjatywy powstała w roku 1906 pierwsza Ochotnicza Straż Pożarna. Władze wyraziły zgodę, biorąc pod uwagę drewnianą w większości zabudowę miasta; w związku z tym częste pożary, szczególnie na peryferiach, gdzie zwyczajowo stawiano całe rzędy stodół. Dla Sławkowian ta Ochotnicza Straż była pierwszą obywatelską organizacją. Coś wyjątkowego - coś jakby klub sportowy, namiastka wojska, możliwość wspólnej zabawy i pracy społecznej. Prawdziwe oczko w głowie miasta.
W 1907 roku postanowiono zorganizować orkiestrę dętą Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizatorami i ofiarodawcami instrumentów dętych byli ojciec Józefat Niepielski razem ze swoim synem Maksymilianem, animatorem i sympatykiem muzyki. Maksymilian osobiście pojechał do Wiednia i za 2000 rubli zakupił konieczne instrumenty muzyczne i te ofiarował orkiestrze. Maksymilian Niepielski był kilkakrotnie prezesem Straży Pożarnej.
Ponadto był inicjatorem teatru amatorskiego. Pierwszą wyreżyserowaną przez siebie sztukę, pod tytułem "Błażek opętany", wystawił w starej karczmie w 1905 roku. Gdy w 1909 roku powstało w Sławkowie koło dramatyczne, wtedy został jego stałym reżyserem, aż do 1914 roku. W sumie wystawiono około 50 sztuk, grano je w remizie strażackiej, a na wyjeździe w jakichś przygodnych salach.
Już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Maksymilian Niepolski dwukrotnie wybierany był wójtem gminy Sławków. Ożenił się późno, bo w 1922 roku, z Wiktorią Darowską z Żywca. W 1923 roku urodziła mu się córka Maria, a w 1929 roku syn Tadeusz. j Drugą wojnę spędził samotnie w Sławkowie mieszkając w tzw. kantorku przy rodzinnym browarze. Zmarł w 1952 roku licząc 77 lat, pochowany został w grobowcu rodzinnym na cmentarzu sławkowskim

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych