- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Głębocki Adrian Mikołaj

Autor: Jaśkiewicz Aleksander
Data dodania: 08.04.2006 16:47:13

Grupa osób ze wsi Panki w strojach ludowych
Grupa osób ze wsi Panki w strojach ludowych


Fryszerka w Pankach (rysunek piórkiem i węglem )
Fryszerka w Pankach (rysunek piórkiem i węglem )


Żebrak na Jasnej Górze
Żebrak na Jasnej Górze


ŒŒ stefan , Emeryk Ładysław - 1973 r.
ŒŒ stefan , Emeryk Ładysław - 1973 r.


Kościół w Truskolasach
Kościół w Truskolasach


Przybycie kompanii na Jasną Górę
Przybycie kompanii na Jasną Górę


Adrian Mikołaj Głęboki
malarz, pedagog
ur. 1833 Panki k.Kłobucka
zm. 1905 Warszawa

Po ukończeniu szkoły powiatowej Wieluniu, w latach 1850 – 1857 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Ksawerego Kaniewskiego i Rafała Hadziewicza. Dziesięć lat (1863 – 1873) mieszkał w Częstochowie, gdzie był nauczycielem rysunku w gimnazjum. Pracą pedagogiczną zajmował się również po powrocie do Warszawy. Odbył podróże do Paryża (1867), Wiednia i Monachium (1868). Od 1861 wystawiał w towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i od 1870 r. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Uprawiał malarstwo, rysunek i litografię, był dekoratorem i ilustratorem (współpracował z „Tygodnikiem Ilustrowanym”, „Kłosami”, „Biesiadą Literacką”, „Muchą”); wydał Wzory zabawek dla dzieci, pisał artykuły o zabytkach sztuki, m.in. o kościele drewnianym w Truskolasach. Malował sceny religijne, rodzajowe i historyczne, rysował zabytki. Popularną formą artystycznej wypowiedzi Głębockiego były cykle tematyczne, np. Św. Eustachy Męczennik, Św. Maria Magdalena, Legendy Polskie.
Wiele uwagi poświęcił zabytkom i kulturze regionu częstochowskiego. Malował obrazy: Przybycie kompanii na Jasną Górę, Iluminacja Jasnej Góry, Jałmużna na Jasnej Górze (ok.1869), Chór w kościele częstochowskim (ok.1872). Wykonał Album Jasnej Góry (52 tablice ze szkicami akwarelowymi) oraz cykl studiów rysunkowych i olejnych przedstawiających żebraków przybywających do Częstochowy. Rysował kościoły i klasztory (z zabytkowym wyposażeniem) w Częstochowie (Jasna Góra, Św. Barbara, Św. Jakub, Św. Zygmunt), Brzeźnicy, Kłobucku, Mstowie i Truskolasach i Wręczycy, fryszerkę w Pankach, stroje ludowe mieszkańców okolic Panek i Truskolas, wnętrze pracowni częstochowskich malarzy i snycerzy. Opisał doroczne obrzędy ludowe w Pankach.
Z ponad dwustu obrazów religijnych, jakie stworzył, kilka namalował dla kościołów w: Brzeźnicy (Św. Stanisław bp), Koziegłowach (Św. Antoni), Krzepicach (Św. Jakub Apostoł i Matka Boska Pocieszycielka) i Truskolasach (Św. Mikołaj – kościół parafialny; Ukrzyżowanie i Matka Boska – kaplica cmentarna).
Prace w muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, Bibliotece Jagiellońskiej, muzeum Częstochowskim, na Jasnej Górze i w posiadaniu prywatnym.


To był biogram ze s.102 książki: Aleksander Jaśkiewicz – Artyści Częstochowy 1850-1960, wyd. Muzeum Częstochowskie, Częstochowa 1996.
Praca ta zawiera dwie kolorowe reprodukcje obrazów Głębokiego:

- Przybycie kompanii na Jasna Górę
- Żebrak na Jasnej Górze

przy czym na stronach 8 – 10 autor przedstawia informacje o Głębockim minimalnie rozszerzone, w formie bieżącej wypowiedzi opisującej wszystkich ważniejszych artystów (plastyków) częstochowskich tego okresu; zamieszczenie powyższego biogramu wydaje się być słuszniejsze;


Uwaga - w książce : Ikonografia zabytków Częstochowy i okolicy (opracowany przez Aleksandra Jaśkiewicza katalog wystawy, Muzeum Okręgowe w Częstochowie, Częstochowa 1991 jest skopiowanych kilka rysunków Głębokiego

Wg Zwolińskich :

Wiele miejsca poświęcał rysunkowi, wydając wzory zabawek dla dzieci.
Głębocki miał naturę romantyka. Podczas wędrówek z równą pasją oddawał się rysowaniu i szkicowaniu, jak i opisywaniu zabytków, co świadczyło o sentymencie, jakim darzył pamiątki przeszłości. W ten sposób pozostawił po sobie bogaty zbiór rysunków oraz – wartościowych pod względem ikonograficznym – opisów, m.in. kościoła w Truskolasach. Inny artykuł poświęcił malarstwu i snycerstwu częstochowskiemu, wzbogacony wykonanymi własnoręcznie rysunkami pracowni opisanych profesji. Z tzw. okresu częstochowskiego, w którym tematem wiodącym były dzieje i tradycja klasztoru Jasnogórskiego, pochodzi znaczna ilość obrazów olejnych. Jednym z nich jest dużych rozmiarów płótno (w zbiorach muzeum częstochowskiego) przedstawiające scenę „Przybycia Kompanii na Jasną Górę”. Pokaźna grupa malowideł reprezentuje tzw. „cykl żebraczy”; do nich należy postać żebraka od Suwałk oraz Sierota i Jałmużna.
Głębocki opuścił Częstochow e 1875 r. i zamieszkał w Warszawie, gdzie zmarł 1905 r[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych