- Strona Główna - |
|
|
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie |
Głębocki Adrian Mikołaj Autor: Jaśkiewicz Aleksander Data dodania: 08.04.2006 16:47:13
Kliknij aby powiekszyc zdjecie Grupa osób ze wsi Panki w strojach ludowych
Kliknij aby powiekszyc zdjecie Fryszerka w Pankach (rysunek piórkiem i węglem )
Kliknij aby powiekszyc zdjecie Żebrak na Jasnej Górze
Kliknij aby powiekszyc zdjecie stefan , Emeryk Ładysław - 1973 r.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie Kościół w Truskolasach
Kliknij aby powiekszyc zdjecie Przybycie kompanii na Jasną Górę
|
Adrian Mikołaj Głęboki
malarz, pedagog
ur. 1833 Panki k.Kłobucka
zm. 1905 Warszawa
Po ukończeniu szkoły powiatowej Wieluniu, w latach 1850 – 1857 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Ksawerego Kaniewskiego i Rafała Hadziewicza. Dziesięć lat (1863 – 1873) mieszkał w Częstochowie, gdzie był nauczycielem rysunku w gimnazjum. Pracą pedagogiczną zajmował się również po powrocie do Warszawy. Odbył podróże do Paryża (1867), Wiednia i Monachium (1868). Od 1861 wystawiał w towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i od 1870 r. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Uprawiał malarstwo, rysunek i litografię, był dekoratorem i ilustratorem (współpracował z „Tygodnikiem Ilustrowanym”, „Kłosami”, „Biesiadą Literacką”, „Muchą”); wydał Wzory zabawek dla dzieci, pisał artykuły o zabytkach sztuki, m.in. o kościele drewnianym w Truskolasach. Malował sceny religijne, rodzajowe i historyczne, rysował zabytki. Popularną formą artystycznej wypowiedzi Głębockiego były cykle tematyczne, np. Św. Eustachy Męczennik, Św. Maria Magdalena, Legendy Polskie.
Wiele uwagi poświęcił zabytkom i kulturze regionu częstochowskiego. Malował obrazy: Przybycie kompanii na Jasną Górę, Iluminacja Jasnej Góry, Jałmużna na Jasnej Górze (ok.1869), Chór w kościele częstochowskim (ok.1872). Wykonał Album Jasnej Góry (52 tablice ze szkicami akwarelowymi) oraz cykl studiów rysunkowych i olejnych przedstawiających żebraków przybywających do Częstochowy. Rysował kościoły i klasztory (z zabytkowym wyposażeniem) w Częstochowie (Jasna Góra, Św. Barbara, Św. Jakub, Św. Zygmunt), Brzeźnicy, Kłobucku, Mstowie i Truskolasach i Wręczycy, fryszerkę w Pankach, stroje ludowe mieszkańców okolic Panek i Truskolas, wnętrze pracowni częstochowskich malarzy i snycerzy. Opisał doroczne obrzędy ludowe w Pankach.
Z ponad dwustu obrazów religijnych, jakie stworzył, kilka namalował dla kościołów w: Brzeźnicy (Św. Stanisław bp), Koziegłowach (Św. Antoni), Krzepicach (Św. Jakub Apostoł i Matka Boska Pocieszycielka) i Truskolasach (Św. Mikołaj – kościół parafialny; Ukrzyżowanie i Matka Boska – kaplica cmentarna).
Prace w muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, Bibliotece Jagiellońskiej, muzeum Częstochowskim, na Jasnej Górze i w posiadaniu prywatnym.
To był biogram ze s.102 książki: Aleksander Jaśkiewicz – Artyści Częstochowy 1850-1960, wyd. Muzeum Częstochowskie, Częstochowa 1996.
Praca ta zawiera dwie kolorowe reprodukcje obrazów Głębokiego:
- Przybycie kompanii na Jasna Górę
- Żebrak na Jasnej Górze
przy czym na stronach 8 – 10 autor przedstawia informacje o Głębockim minimalnie rozszerzone, w formie bieżącej wypowiedzi opisującej wszystkich ważniejszych artystów (plastyków) częstochowskich tego okresu; zamieszczenie powyższego biogramu wydaje się być słuszniejsze;
Uwaga - w książce : Ikonografia zabytków Częstochowy i okolicy (opracowany przez Aleksandra Jaśkiewicza katalog wystawy, Muzeum Okręgowe w Częstochowie, Częstochowa 1991 jest skopiowanych kilka rysunków Głębokiego
Wg Zwolińskich :
Wiele miejsca poświęcał rysunkowi, wydając wzory zabawek dla dzieci.
Głębocki miał naturę romantyka. Podczas wędrówek z równą pasją oddawał się rysowaniu i szkicowaniu, jak i opisywaniu zabytków, co świadczyło o sentymencie, jakim darzył pamiątki przeszłości. W ten sposób pozostawił po sobie bogaty zbiór rysunków oraz – wartościowych pod względem ikonograficznym – opisów, m.in. kościoła w Truskolasach. Inny artykuł poświęcił malarstwu i snycerstwu częstochowskiemu, wzbogacony wykonanymi własnoręcznie rysunkami pracowni opisanych profesji. Z tzw. okresu częstochowskiego, w którym tematem wiodącym były dzieje i tradycja klasztoru Jasnogórskiego, pochodzi znaczna ilość obrazów olejnych. Jednym z nich jest dużych rozmiarów płótno (w zbiorach muzeum częstochowskiego) przedstawiające scenę „Przybycia Kompanii na Jasną Górę”. Pokaźna grupa malowideł reprezentuje tzw. „cykl żebraczy”; do nich należy postać żebraka od Suwałk oraz Sierota i Jałmużna.
Głębocki opuścił Częstochow e 1875 r. i zamieszkał w Warszawie, gdzie zmarł 1905 r
[Komentarze (1)]
|
|
- Redakcja Strony - |
|