- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Krótkie wspomnienia z wrażeń Zjazdu ( 27 – 28 .09.1958 r. )

Autor: Wysocki Mieczysław
Data dodania: 18.03.2006 18:02:21

Uczestnicy przechodzą do szkoły
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Uczestnicy przechodzą do szkoły

Przejście pod pomnik " Nieznanaego żołniarza "
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Przejście pod pomnik " Nieznanaego żołniarza "

Wspomnienie to odnalazłem w archiwum szkolnym. Był to list z dnia 4 października 1958 roku skierowany do mgr Stefana Wojaka. W liście odnalazłem dwa zdjęcia.

A. Cieślak



Uczestnikiem Zjazdu zostałem jako „ Gość ” Komitetu Organizacyjnego Zjazdu z uwagi iż jestem ojcem dwóch zmarłych moich synów, a wychowanków Gimnazjum im. H. Sienkiewicza : Lesława i Tadeusza z okresu międzywojennego.
Jeśli chodzi o wrażenia – nie od rzeczy będzie zaznaczyć iż w/w Zjazd w Częstochowie przeżywałem głęboko z dwóch istotnych przyczyn :
1. jako ojciec – szczególnie podczas wstrząsającego Apelu Poległych i odsłonięcia tablicy pamiątkowej w budynku szkoły.
2. iż sam nie mogłem przeżywać swojego Zjazdu koleżeńskiego abiturientów – rocznika 1913, aczkolwiek taki mimo postanowień kolegów – dotąd wcale się nie odbył, albowiem typowani szkolni koledzy na organizatorów zjazdu – zginęli podczas I wojny światowej.
Dlatego ten zjazd przezywałem osobiście tak jakbym sam należał do owej młodzieży, studiującej w I Państwowym Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie.
Jednak i mój jakiś udział w tej szkole należałoby odnotować , ponieważ w latach 1932 0 1934 należałem do Komitetu Rodzicielskiego i w miarę swoich możliwości materialnych szedłem z pomocą finansową na rzecz tamtejszej młodzieży. Wspierałem również drużynę harcerską w której instruktorem był mój syn Leszek Wysocki. Również żona moja – Władysława Wysocka przez cztery lata pracowała w sekcji dożywiania młodzieży szkolnej ( w każdy czwartek sporządzała ulubione przez młodzież drugie śniadanie tj. bigosu z wędzonką, kiełbasą, a latem – sute i urozmaicone kanapki. Żona moja współpracowała z innymi matkami , jak : Panią Dominikowi, Molicką, prof. Pierżyńską i Ziembową. W tym okresie odczuwałem w stosunku do mnie i mojej rodziny miły stosunek dyrektora Płudowskiego.
Odnośnie uroczystości zjazdowych w pamięci utkwiły mi ponadto – odnośnie przebiegu uroczystości następujące punkty programu : nawiązanie kontaktu starszej generalicji absolwentów z obecną młodzieżą szkolną – przez kilku byłych absolwentów Uczelni, dziś piastujących wysokie godności w Wyższych Uczelniach i centralnych instytucjach państwowych ; następnie „Godzina wspomnień ” w których wzruszające były wspomnienie Dr Szifelbauma, dziekana W.S.G.W. w Warszawy oraz prof. Zawadzkiego z WSE z Częstochowy, którego przemówienie przeplecione zostało łzami wspomnień mienionych lat szkolnej, beztroskiej młodości; wreszcie w końcu – teatr : ciekawa i trudna sztuka amerykańskiego dramaturga Tennessee Pt. Tramwaj zwany pożądaniem.
Odnośnie drugiego dnia Zjazdu – podniosłe i miłe wrażenie wywarła na uczestnikach część oficjalna akademii, a także część artystyczno – muzyczno – wokalna z dominującym udziałem kochanego i zasłużonego profesora Mąkoszy i jego przeważnie uczniów z dziedziny muzyki i śpiewu; wreszcie składanie życzeń i kwiatów przez przedstawicieli młodzieży i zaprzyjaźnionych szkół średnich żeńskich i męskich. Po czym po wielokrotnym odśpiewaniu „ sto lat ”zasłużonym wychowawcą – częściowo zakończony został południowy program dnia.
W godzinach wieczornych odbył się w salach sławnego hotelu „ Polonia ” – bankiet, który brylował podanymi przysmakami gastronomicznymi i przyczynił się do nader miłego nastroju uczestników i gości Zjazdu, przy czym wśród uścisków pożegnalnych życzono sobie wzajemnie ponownego miłego spotkania się na następnym zjeździe koleżeńskim w rocznice 50 – lecia istnienia szkoły.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych