- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Jubel w Sienkiewiczu

Autor: Tygodnik Częstochowski 12.10.1995
Data dodania: 07.01.2006 15:56:45

Jubel w „ Sienkiewiczu ”

Zjazd absolwentów i wychowanków Gimnazjum i liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie z okazji 80 – lecia istnienia szkoły przeszedł już do historii. W poprzednim numerze Tygodnika przypomnieliśmy bogate tradycje liceum, w tym prezentujemy fotoreporterskiej migawki z rocznicowego balu i spotkań w klasowych gronach.
Organizatorzy zjazdu w ostatniej chwili zostali zaskoczeni wielką ilością zgłoszeń. Nie wiedzieć czemu absolwenci często do ostatniej chwili zwlekali z deklaracją chęci udziału w jubileuszowych obchodach. Być może nie do wszystkich, szczególnie tych mieszkających poza miastem, informacja dotarła na czas.
W sumie wydano około 450 kart uczestnictwa, natomiast w Zjeździe brało udział ostatecznie około 600 „ sienkiewiczaków ” : absolwentów, uczniów, byłych i obecnych nauczycieli. Zjawiło się sporo znanych osobistości, które przyjechały często z odległych stron kraju, a nawet z zagranicy.
Było tez kilku „ wielkich ” nieobecnych. Wśród depesz gratulacyjnych od absolwentów, którzy z różnych względów na jubileuszowe obchody przybyć nie mogli, były telegramy od wicemarszałka RAF Aleksandra Meissnera z Londynu i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Aleksandra Koja z Krakowa.
Nie było też, znacznie młodszych od wymienionych panów, także „ sienkiewiczaka ”- lidera grupy T-love - Muńka Staszczyka. Pojawił się natomiast Jacek Pałucha, w przeciwieństwie do Muńka, ciągle na stałe związany z naszym miastem. Trudno byłoby wymienić wszystkich znanych i mniej znanych absolwentów częstochowskiej szkoły, którzy zjawili się na obchodach 80 – lecia. Ze względu na różnicę wieku, rozmaitość dróg życiowych i wielość zawodów był to prawdziwy towarzyski misz- masz, choć oczywiście większość absolwentów bawiła się w zgranych grupach klasowo – rocznikowych. Z kronikarskiego obowiązku trzeba dodać, że najstarszym uczestnikiem zjazdu był 84 – letni Zenon Dziubek, który zdawał maturę w 1931 roku.
W uroczystej akademii, jaka odbyła się w Sali częstochowskiej filharmonii, oprócz kilkuosobowej grupy wychowanków i nauczycieli, wzięli udział częstochowscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz miasta i województwa.
W części artystycznej wystąpiła m.in. znana artystka śpiewaczka operowa Katarzyna Suska – Zagórska, a fragmenty prozy patrona szkoły recytowali częstochowscy aktorzy Marek Ślosarski i Marian Kula. Ponadto w programie zjazdu znalazły się odwiedziny na grobach zmarłych profesorów i absolwentów, zwiedzanie szkoły, spotkanie w klasach oraz „ gwoźdź „ programu – uroczysty bankiet, który zakończył się dopiero około 4.00 nad ranem. Bawiono się nieźle, a i za kołnierz nie wylewano, co widać zresztą na niektórych prezentowanych zdjęciach.
Rocznicowy zjazd był więc dla jednych okazją do dobrej zabawy w gronie dawnych przyjaciół, kolegów i znajomych, dla innych głównie sentymentalnym spotkaniem z przeszłością, „ poszukiwaniem straconego czasu ”, krótkim powrotem do niemal beztroskich, szkolnych lat.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych