- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Zmarł Teleszyński Marek ( Golarz Marek Jerzy) - absolwent z 1957 roku

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 21.01.2022 19:15:51

Zdjecie ze strony: https://gazetaregionalna.com/zmarl-malarz-marek-teleszynski/
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Zdjecie ze strony: https://gazetaregionalna.com/zmarl-malarz-marek-teleszynski/

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Teleszyński Marek ( Golarz Marek Jerzy) – artysta malarz (1940 - 2022)

Ur. 23 marca 1940 roku w Częstochowie. Uczęszczał do IV LO im. H. Sienkiewicza. Jego wychowawcą był prof. Andrzej Chłap. Świadectwo dojrzałości otrzymał 28 maja 1957 roku.
Po maturze wyjechał do Gdańska. Tam studiował chemię. Jako absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej (dziś to Uniwersytet Gdański) powrócił do rodzinnego miasta. Całe zawodowe życie przepracował w przemyśle chemicznym. Artystyczne skojarzenia przywodzi na myśl nazwisko. Popularny aktor Leszek Teleszyński, czyli ordynat Waldemar Michorowski z „Trędowatej”, był bardzo daleką rodziną pana Marka.
W ustabilizowanym życiu namieszała emerytura. W 2005 r. pan Marek został “studentem” Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii im. Jana Długosza (dziś to uniwersytet). Trafił na zajęcia grupy plastycznej pod kierunkiem prof. Leona Macieja. Okazało się, że ma talent i to nietuzinkowy. Jego prace trudno pomylić z innymi. To przez ten kolor, lekkość, dobro autora, które odzwierciedlało płótno.
Zdecydował się na podjęcie studiów, tak, by zostać malarzem z dyplomem. Studia licencjackie pochłonęły trzy i pół roku (plus roczna przerwa wymuszona stanem zdrowia). W 2015 r. obronił pracę dyplomową, którą zatytułował „Kochajmy kwiaty”. Na licencjacie nie poprzestał i za namową żony Anny zdecydował się kontynuować naukę. I tak w wieku 76 lat został magistrem sztuki i jednocześnie najstarszym absolwentem w historii AJD, czyli dzisiejszego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Praca magisterska nosiła tytuł „Figuratywność w moich obrazach – inspiracja jazzem tradycyjnym”. Obronił ją z wyróżnieniem. Otrzymał też laudację od rektora.
Jako dyplomowany malarz prezentował swoją twórczość na wielu wystawach. Przykładowo w 2018 r. w Ośrodku Promocji Kultury “Gaude Mater” prezentował prace z cyklu “Taniec towarzyski”, a rok później, w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie królowała jego “Figuratywność w deszczu”.
Jego serdeczność, optymizm i poczucie humoru sprawiało, że był osobą niezwykle lubianą w częstochowskim środowisku artystycznym. Z tym większym smutkiem przyjęto wiadomość o jego śmierci 18 stycznia. Poinformowało o tym m.in. Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, które pożegnało kolegę na swojej stronie facebookowej.
Marek Teleszyński zmarł 18 stycznia 2022 r. w wieku 82 lat. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 21 stycznia o godz. 14 w Kościele Pierwszych Pięciu Męczenników Polski przy ul. Westerplatte. Po tej uroczystości nastąpi odprowadzenie urny do groby na Cmentarzu Kule.
Informację o śmierci Marka Teleszyńskiego przysłał Pan Longin Ogłaza. Informację zaczerpnąłem ze strony internetowej www.gazetaregionalna.com., a informację przygotowała Pani Zuzanna Suliga

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych