- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Sanecki Cezary - przybliżmy osiągniecia naszego absolwenta z 1980 roku.

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 14.12.2019 08:38:20

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Sanecki Cezary – pianista; od 2012 roku rektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Profesor nadzwyczajny; były dziekan Wydział Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych (2008–2012). Uczęszczał do IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie do klasy o profilu matematyczno – fizycznym. Absolwent tej szkoły z 1980 roku.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w 1987 roku w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego oraz w klasie kameralistyki profesorów Rajmunda Ambroziaka i Bronisława Hajna. W czasie studiów, w 1986 roku, zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną Krzysztofa Pendereckiego na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi.
Występował w Polsce oraz w krajach Europy i Azji. W swojej działalności koncertowej skupia się przede wszystkim na muzyce polskiej oraz muzyce XX wieku. Często bierze udział w prawykonaniach dzieł kompozytorów współczesnych, m.in. na Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie, Musica Moderna w Łodzi, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Krakowie, Frühjahrstage für zeitgenössische Musik — Weimar. W 2007 roku z okazji jubileuszowego Roku Szymanowskiego wystąpił w cyklu koncertów monograficznych, których zwieńczeniem był recital w zakopiańskiej Atmie (w duecie ze skrzypaczką Aleksandrą Szwejkowską-Belica) oraz nagranie utworów na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego. Nagrywał dla radia i telewizji, m.in. dla Radia Łódź, TVP Katowice, Programu II Polskiego Radia, niemieckiego Radia MDR Figaro i holenderskiej TV Muziek. Nagrał kilkanaście płyt z muzyką H. Wieniawskiego, J. Brahmsa, M. de Falli, M. Ravela, B. Bartóka, M. Brucha, I.J. Paderewskiego, G. Bacewicz, R. Schumanna, K. Szymanowskiego oraz z muzyką kompozytorów współczesnych H.M. Góreckiego, J. Łuciuka, J. Bauera, S. Zamuszko.
Współpracował z wieloma wykonawcami, m.in. Andrzejem Orkiszem, Piotrem Pławnerem, Tomaszem Królem, Urszulą Kryger, Katarzyną Suską. W duecie fortepianowym z Joanną Hajn-Romanowicz, Beatą Cywińską, a obecnie z Robertem Gawrońskim, wykonywał muzykę na 2 fortepiany i 4 ręce. Wraz z Agnieszką Respondek i Małgorzatą Jóźków działał w ramach Tria Con Fervore (efektem była płyta z utworami Astora Piazzoli a także oryginalny 2-płytowy album kolęd polskich w opracowaniu Tadeusza Trojanowskiego).
Na podstawie
• Pedagodzy Akademii Muzycznej w Łodzi informacji na Wikipedii


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych