- Strona Główna - |
|
|
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie |
Wspomnienie o Andrzeju Mąkoszy Autor: Przyjaciele Data dodania: 21.11.2016 17:44:01
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie Gazeta Wyborcza z dnia 22 listopada 2016 r.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
|
Andrzej Mąkosza (1919 - 2016)
Urodził się 25 października 1919 roku w Częstochowie. Jego ojcem był Edward Mąkosza - sławny częstochowski muzyk, nauczyciel i kompozytor. Matka Irena.
Andrzej Mąkosza uczęszczał do I-go Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, które ukończył w 1939 r. I tego roku ukończył także przysposobienie wojskowe drugiego stopnia w 27 pułku piechoty. Trzy tygodnie przed wybuchem wojny zgłosił się na ochotnika do służby wojskowej i otrzymał przydział do kompanii kolarzy w częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty. Wraz z kompanią patrolował tereny graniczne w rejonie Truskolas. Tutaj drugiego dnia wojny został ranny odłamkiem w nogę. Rannym zaopiekowała się tamtejsza nauczycielka Frankowska, do czasu odebrania go przez ojca. Po powrocie do zdrowia Andrzej Mąkosza przybył do Częstochowy i zatrudnił się jako kierowca w miejscowej straży ogniowej. Był w niej stosunkowo krótko. Dzięki wsparciu ojca i pułkownika Kalinowskiego wyjechał do Warszawy do Centralnej Szkoły Pożarnictwa. Od roku 1940 działał w konspiracji, w Związku Walki Zbrojnej, przemianowanym później w Armię Krajową (miał pseudonim „ Andrzej Walczak ”). Podczas pobytu w Warszawie szkolił się w konspiracyjnej podchorążówce. W roku 1943 powrócił do Częstochowy. Tutaj został komendantem straży w fabryce papieru. Mając dostęp między innymi do produkcji papierów wartościowych różnych ich gatunków – załatwiał dokumenty, dowody osobiste, pieczątki itp. W drukarni pracował do końca wojny. Po wyzwoleniu przebywał w Częstochowie.
W 1947 r rozpoczął szkolenie samolotowe na lotnisku Kucelin na samolocie Piper L4 pod kierunkiem Tadeusza Więckowskiego, ale wskutek weryfikacji - jako były żołnierz AK musiał to szkolenie przerwać. W tym samym 1947 roku wyjechał do Wrocławia. Tam ze swoim wujem prowadzili firmę transportową. Po trzech latach powrócił do Częstochowy i został przyjęty do stałej częstochowskiej orkiestry symfonicznej jako wiolonczelista, gdzie doskonalił swoje umiejętności muzyczne. W roku 1960 wyjechał do Szczecina i tam grał w orkiestrze Filharmonii Szczecińskiej, aż do przejścia na emeryturę w roku 1994. W Szczecinie odnalazł go Tadeusz Więckowski, twórca polskiego lotnictwa sanitarnego i przekonał do współpracy w nowo powstałym szczecińskim zespole tego lotnictwa. W latach 1962-71 Andrzej Mąkosza udzielał się jako wolontariusz, uczestnicząc jako drugi członek załogi w lotach sanitarnych. Udzielał się również jako ratownik GOPR. Po zakończeniu pracy w szczecińskiej filharmonii, pod koniec lat 90. powrócił do Częstochowy. Aktywnie włączył się w działalność Towarzystwa Wychowanków Liceum „Sienkiewicza”, nawiązał kontakt z Aeroklubem Częstochowskim, w 2010r został członkiem Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.
Za działalność w czasie wojny i okupacji otrzymał Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, a także odznaczenia wojenne - Odznakę Grunwaldzką i Krzyż Armii Krajowej. Awansowany do stopnia porucznika.
Andrzej Mąkosza, wspaniały Kolega i Przyjaciel, zawsze uśmiechnięty, wsparty na laseczce, z fajką dymiącą aromatycznym tytoniem. Nigdy nie stronił od nas - kolegów, młodszych o całe pokolenie, wsłuchujących się w Jego opowieści o Rodzinie – sławnym Ojcu i opiekuńczej Matce, o latach szkolnych w „sienkiewiczu”, o wojnie i powojennej biedzie kształującej charaktery, o przygodzie lotniczej trwającej do ostatnich dni życia i fotografowaniu - ptaków na swoim balkonie.
Niech one zaniosą Twoją duszę do niebieskiej krainy. Wszak zasłużyłes na nią !
Przyjaciele,
absolwenci częstochowskiego „sienkiewicza”,
seniorzy polskiego lotnictwa.
[Komentarze (0)]
|
|
- Redakcja Strony - |
|