- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Zmarł najstarszy absolwent Gimnazjum im.H. Sienkiewicza - Andrzej Mąkosza

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 19.11.2016 12:45:56

Andrzej Mąkosza z m,lodzieżą liceum podczas Zjazdu absolwentów w 2012 roku.
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Andrzej Mąkosza z m,lodzieżą liceum podczas Zjazdu absolwentów w 2012 roku.

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


19 listopada 2016 roku zmarł najstarszy absolwent Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie - Andrzej Mąkosza.

Urodził się 25 października 1919 roku w Częstochowie. Jego ojcem był Edward Mąkosza - sławny częstochowski muzyk, nauczyciel i kompozytor.
Andrzej Mąkosza uczęszczał do klasy, gdzie wychowawcą był profesor Konstanty Karwan.
W roku 1939 ukończył naukę w zakresie programu przepisanego dla gimnazjum ogólnokształcącego w Państwowym Liceum i Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Grał w szkolnej orkiestrze dętej, którą prowadził jego ojciec. W 1939 roku ukończył przysposobienie wojskowe drugiego stopnia. Kurs ten odbywał się w 27 pułku piechoty. 3 tygodnie przed wybuchem wojny zgłosił się na ochotnika do dywizyjnej kompanii kolarzy ( wpisany pod numerem 216 ), którą dowodził porucznik Szewczyk. Początkowo pomagał przy samej organizacji kompanii, następnie z całą kompanią wyjechał na patrole w rejon Podłęża Szlacheckiego ( okolice Truskolas ) – był to wówczas teren nadgraniczny w okolicy Liswarty. Wraz z kompanią patrolował tereny graniczne.
Początek wojny to wycofanie się kompanii w rejony Panek, następnie do Truskolas.
Tutaj został ranny odłamkiem w nogę. Rannego Andrzeja Makoszę znalazła nauczycielka Frankowska, przewiozła go do swojego mieszkania i opatrzyła. U niej w mieszkaniu leżał przez dwa tygodnie. Wkrótce odnalazł go ojciec i przewiózł go do młyna w Wąsoszu.
Gdy wrócił do sił , przybył do Częstochowy i zatrudnił się jako kierowca w straży ogniowej. Od roku 1940 do 1943 należał do Związku Walki Zbrojnej przemianowanej potem w Armię Krajową ( miał pseudonim „ Andrzej Walczak ” ).
W straży ogniowej był stosunkowo krótko. Dzięki wsparciu ojca i pułkownika Kalinowskiego wyjechał do Warszawy do Centralnej Szkoły Pożarnictwa. Tutaj szkolił się w konspiracyjnej podchorążówce. W roku 1943 powrócił do Częstochowy. Tutaj został komendantem Straży w Fabryce Papieru. Mając dostęp między innymi do wartościowych papierów, różnych ich gatunków – załatwiał dokumenty, dowody osobiste, pieczątki itp. . w drukarni pracował do końca wojny.
Po wyzwoleniu przebywał w Częstochowie.
W 1947 roku wyjechał do Wrocławia. Tam z wujkiem prowadzili firmę transportową. Po trzech latach powrócił do Częstochowy i został przyjęty do stałej częstochowskiej orkiestry jako wiolonczelista. W roku 1960 wyjechał do Szczecina. Tam grał w orkiestrze szczecińskiej w filharmonii aż do przejścia na emeryturę w roku 1994. Po koniec lat 90. powrócił do Częstochowy. Ścisle współpracował z Aeroklubem Częstochowskim i Klubem Seniora. Często odwiedzał liceum jego ukochana szkołę.
Za działalność w czasie wojny i okupacji otrzymał Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, a także odznaczenia wojenne i Armii Krajowej.
Zmarł 19 listopada 2016 roku, pochowany zostanie na cmentarzu Kule.

Pogrzeb odbędzie się w najbliższy czwartek 24 listopada 2016 roku o godzinie 13.00 na cmentarzu Kule. Tam w kościółku odprawiona zostanie msza święta i nabożeństwo żałobne.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych