- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Przedwojenna tradycja pewnego towarzystwa

Autor: Życie Cz-wy 16 .01. 1995 r. - Franciszek Sobalski
Data dodania: 30.10.2005 16:35:37

Towarzystwo Przyjaciół Częstochowy ma prekursora. W 1936 roku grupa miejscowej inteligencji powołała do życia Towarzystwo Przyjaciół Miasta Częstochowy, które najprawdopodobniej prowadziło działalność do wybuchu wojny.
Działające obecnie Towarzystwo Przyjaciół Częstochowy nie jest towarzystwem zupełnie nowym w naszym mieście. Ma ono bowiem swojego przedwojennego prekursora. Było nim Towarzystwo Przyjaciół Miasta Częstochowy. Na mocy decyzji wojewody kieleckiego z dnia 31 lipca 1936 r. wymienione Towarzystwo zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń i związków Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Trzeba pamiętać, że Częstochowa w tym okresie należała do województwa kieleckiego. Toteż wniosek i zarejestrowanie Towarzystwa z 4 marca 1936 r. został przesłany do UW w Kielcach za pośrednictwem Starostwa Grodzkiego Częstochowskiego.
Lista założycieli jest dość długa i obejmuje kilkanaście nazwisk osób niewątpliwie znanym starszym mieszkańcom miasta. W Wiekszości to profesorowie szkół średnich : Wacław Płodowski ( Sienkiewicz ), Aleksander Bogobowicz, Jan Smolarkiewicz ( Sienkiewicz ), Franciszek Gollenhofer ( Sienkiewicz ), Józef Steczko ( Sienkiewicz ), Julian Lewandowski ( Sienkiewicz ), Kazimierz Sabok ( Sienkiewicz ), Władysław Rudlicki ( Sienkiewicz ), Władysław Grabczewski ( Sienkiewicz ), Jadwiga Jakubowska ( Sienkiewicz ), Stefan Jarząbiński ( Sienkiewicz ), Edward Mąkosza ( Sienkiewicz ), Konstanty Karwan ( Sienkiewicz ) i Andrzej Chłap ( Sienkiewicz ).
Cele Towarzystwa określał statut. Wyszczególniono je w kilku punktach. Za najważniejsze zadanie uznano pracę na rzecz rozwoju kulturalnego, gospodarczego i estetycznego miasta ze szczególnym uwzględnieniem interesów przedmieść. W następnej kolejności wskazywano na potrzebę skoordynowania pracy społecznej na przedmieściach. Dalsze cele polegać miały na popieraniu interesów ogólu ludności, niesieniu pomocy współobywatelom i współdziałaniu z władzami w interesie samorządu miejskiego. Towarzystwo miało prawo zakładać oddziały na przedmieściach. Należy podkreślić, że w ogóle w działalności Towarzystwa przedmieścia były w jakims sensie preferowane. Chodziło tu zapewne o ich większą integrację z centrum miasta. Miesięczna składka wynosiła 10 groszy.
Pierwsze ogólne zebranie odbyło się 25 października 1936 r. w domu Pawła Wylężałka. Brało w nim udział ok. 40 osób. Spotkaniu przewodniczył Wincenty Horka. W składzie Zarządu Towarzystwa wg stanu z 31 października 1936 r. znaleźli się : adwokat Aleksander Bogobowicz ( prezes ), dyrektor Gimnazjum im. H. Sienkiewicza - Wacław Płodowski ( wiceprezes ), poseł Wacław Kobyłecki ( skarbnik ) i adwokat Ludwik Mężnicki.
Praktyczna działalność Towarzystwa nie jest znana. Prawdopodobnie istniało ono do wybuchu wojny. Być może żyja jeszcze osoby, które mogłyby coś więcej powiedzieć. Niewykluczone, że szersza kewrenda archiwalna przynisłaby jakies efekty.
Zbliża się 60 rocznica powstania Towarzystwa Przyjaciół Miasta Częstochowy. Obecnie działające Towarzystwo mogloby nawiązać do tradycji swego poprzednika. Obchodziłoby w przyszłym roku okrągły jubileusz.


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych