- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Zmarł Henryk Krakowian

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 29.07.2013 14:41:22

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Podczas spotkania z młodzieżą liceum
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Podczas spotkania z młodzieżą liceum

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


29 czerwca 2013 roku w zmarł w londyńskim szpitalu jeden z najstarszych absolwentów Gimnazjum im. H. Sienkiewicza - Henryk Krakowian ( matura 1939 ). Pochowany został 9 lipca na cmentarzu w Ikley.

KRAKOWIAN Henryk Kazimierz, pilot wojskowy. technolog włókiennictwa. Ur. 15 VII 1919 w Częstochowie. W Gimnazjum im. H. Sienkiewicza uczęszczał do klasy typu przyrodniczego prowadzonej przez Andrzeja Chlapa. Absolwent rocznika 1939.
W sierpniu 1939 wraz z kolegami wysłany na obóz w Białostockie. Tam zastała go wojna. Grupę młodzieży najpierw skierowano na Litwę, a gdy wkroczyły wojska sowieckie został jeńcem wojennym skazanym na przymusowe prace na Półwyspie Kolskim w Rosji Sowieckiej (1939—42 ). Po porozumieniach polsko - sowieckich skierował się do organizujących się polskich sił zbrojnych. Walczył w Armii gen. Andersa na Bliskim Wschodzie (w 1942—43), następnie został przeniesiony do Polskich Sił Lotniczych w Wielkiej Brytanii. Tutaj w 1944 ukończył w Hucknall szkołę pilotażu. W stopniu porucznika pilota w 308 Dywizjonie Myśliwskim Miasta Krakowa w Wielkiej Brytanii brał udział w inwazji w Belgii, Holandii i Niemczech. Zdemobilizowany w 1947 ukończył (w 1947—51) studia na Wydziale Przemysłu i Technologii Wełny Uniwersytetu w Leeds (Anglia). Następnie pracował jako dyrektor ds. produkcji w fabryce przędzy wełnianej w firmie Le Peigne w Mechelem w Belgii (w 195 l—6). Był głównym konsultantem i doradcą w Międzynarodowym Sekretariacie Wełny (l.W.S.). Reprezentował firmę należącą do hodowców wełny w Australii, Nowej Zelandii. Południowej Afryki i Urugwaju (w 1966—83). W tym samym czasie był także doradcą technicznym w Unido (Wiedeń), I LO (Genewa) i FAO (Rzym) należących do ONZ i finansowanych przez nią. Napisał, a następnie obronił pracę doktorską na Uniwersytecie w Leeds (1980), za którą otrzymał Medal The Worskip Campany of Woolman (w 1981). W pracy zawodowej i naukowej zajmował się przemysłem włókienniczym wełny oraz właściwościami fizycznymi i chemicznymi włókna wełny. Twórca aparatu Strand Gripping Deyice. Autor wielu artykułów na tematy branżowe opublikowanych w Meksyku, Anglii, Belgii i w Polsce. Także autor dwujęzycznej (po polsku i angielsku) książki Droga do Belgii (2005), opisującej jego młodość i wojenne przeżycia. Członek Stowarzyszenia i Związku Lotników w Wielkiej Brytanii (Leeds i Londyn), Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie (Londyn), Polskiego Stowarzyszenia Techników i Inżynierów (Londyn), a także Fellow ofthe Textile lnstitute (F.T.I.) w Manchester— Anglia. Obecnie na stałe mieszka w Londynie. Odznaczony Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Medalem Lotniczym, Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 r. oraz odznaczeniami brytyjskimi 1939/Star, France and Germany Star i War Medal.
Zm. 29 VI 2013 w Londynie; pochowany na cmentarzu w grobie rodzinnym w Ikley.

Zawsze kiedy odwiedzał Polskę i Częstochowę zaglądał do swojej ukochanej szkoły i spotykał się z młodzieżą. Był moim głównym inspiratorem zajęcia się historią i losami absolwentów Gimnazjum i Liceum im. H. Sienkiewicza.

[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -





Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych