- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Zmarł Edward Mesjasz

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 04.10.2007 09:23:00

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


31 maja 2007 r. odbył się pogrzeb zmarłego 29 maja Edwarda Mesjasza, znanego malarz, absolwenta naszej szkoły z roku 1949.

Urodził się 1 lutego 1929 roku w Zalesicach. Jego ojciec służył w latach 20. w pułku ułanów kruchowieckich. Miał zdolności plastyczne, był rysownikiem. Jako młodu chłopiec Edward Mesjasz często przyglądał się jak ojciec rysuje, kreśli, podglądał jakiej techniki w rysunku używa. W szkole podstawowej do rysowania inspirował go nauczyciel od rysunku, który miał zbiory różnych zwierząt i ptaków. Zbiory te często pożyczał od tego nauczyciela. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W 1949 roku, jeszcze jako uczeń Gimnazjum i Liceum im. Sienkiewicza, miał wystawę indywidualną w YMCA w II Alei. Pomógł mu w tym prof. Leonard Turski Po ukończeniu nauki na wydziale matematyczno - fizycznym w szkole ogólnokształcącej stopnia licealnego zdał egzamin maturalny. Świadectwo Dojrzałości otrzymał 12 maja 1949 r.
Mesjasz Edward jest sławnym częstochowskim malarzem. Jego prace jak się określa są dostępne na całym świecie.
Posiadanie jego obrazu wyznaczało w latach 70 i 80 pozycję w towarzystwie On sam był mentorem Jerzego Dudy-Gracza. Dziś Edward Mesjasz ma 77 lat i nadal maluje.
Uczestniczy w licznych wernisażach.
Na studiach spotkał takich wykładowców jak Czesław Rzepiński czy Jerzy Fedkiewicz. Wtedy to powstał jego pierwszy ważny obraz „ Partyzancki transport broni ” , przedstawiający wóz ciągnięty przez konie, jakiś spadochron wlokący się za nim w błocie . Obraz ten jak się potem okazało został wyróżniony i nagrodzony. Znajduje się w albumie "Wojsko polskie w malarstwie ” Zaraz po .ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1954 roku rozpoczął pracę w częstochowskim Liceum Plastycznym. Zawsze co podkreślał lubił pracować z młodzieżą. Pracował tutaj jedynie dwa lata. W roku 1965 rozpoczął prace w Szkole Podstawowej Nr 20 na Rakowie. Tutaj rozpoczął tak na dobre swoją przygodę malarską. Jego pierwszym obrazem była „ Straż nad Wisłą ” Kossaka. Po dwóch latach przeszedł do szkoły włókienniczej, która początkowo mieściła się przy ul. Kościuszki , a następnie przy ul. Krakowskiej. Nauczał w tej szkole rysunku technicznego. Dodatkowo w tym okresie pracował w szkole handlowej przy ul. Korczaka. Tu z kolei nauczał reklamy i liternictwa. Jak często wspomina miał zawsze wyjątkową młodzież. Po 1968 roku objął stanowisko nauczyciela rysunku w szkole zawodowej przy ul. Jasnogórskie. Po dziesięciu latach , kiedy się okazało , że brakło godzin przeszedł na emeryturę. Od tej pory poświęcił się jedynie malarstwu.
Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i chętnie brał udział w różnych prezentacjach zbiorowych. Jego pierwsza wystawa indywidualna odbyła się dopiero po odejściu na emeryturę w 1978 roku. Aby wystawa zaistniała musiał pozbierać obrazy od ludzi. W muzeum w ratuszu dostał cztery sale, więc podzielił wystawę na cztery okresy: Królestwo Kongresowe i Księstwo Warszawskie, potem była kampania wrześniowa, tematy partyzanckie i II wojna światowa, polskie siły zbrojne na Zachodzie i Polska Ludowa.
Jest pasjonatom obrazów militarnych. Już od czasów lat studenckich zbierał kartki pocztowe z militariami. Często oszczędzał na jedzeniu, by kupić interesujący go eksponat.
Do jego słynnych obrazów należą między innymi : Hubalczycy, Amazonka i Partyzancki patrol.

[Komentarze (2)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych