- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Jędrzejczyk Władysław

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 04.10.2007 09:23:00

Władysław Jędrzejczyk
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Władysław Jędrzejczyk

Władysław Jędrzejczyk
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Władysław Jędrzejczyk

Władysław Jędrzejczyk
Kliknij aby powiekszyc zdjecie
Władysław Jędrzejczyk

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Urodził się 5 kwietnia 1915 roku w Częstochowie. Był synem Franciszka i Teodozji. Uczęszczał do Gimnazjum im. H. Sienkiewicza do klasy matematycznej. Wychowawcą klasy był profesor Antoni Kmicikiewicz. W maju 1937 r. zdawał gimnazjalny zwyczajny egzamin dojrzałości typu matematyczno - przyrodniczego wobec Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, powołanej przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. Świadectwo otrzymał dnia 20 maja 1937 r. w Częstochowie.
W czasie wojny był nawigatorem RAF – u. Walczył w Jugosławii, Francji, Palestynie, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. W roku 1943 trafił do dywizjonu bombowego 300.
Po wojnie dalej służył i odbywał loty w Polskim Dywizjonie 300. W jednym z takich lotów w dniu 4 lutego 1946 roku wystartował jako bombardier F/O wraz z załogą w składzie W/C Suliński R., DSO, DFC, pilot W/O Szwandt M., nawigator, F/Sg. Mikuła F. , mechanik pokładowy, F/O Brzeziński Wacław, radiotelegrafista i F/O Sułgat Cz. – strzelec.
Po przeszło godzinnym locie samolot napotkał silną burzę w okolicy Leicester i według świadków, o godzinie 13.20 w płomieniach wyszedł spiralą z niskich chmur i eksplodował przy zderzeniu z ziemią. Cała załoga zginęła w wypadku i pochowana została na cmentarzu lotniczym w Newark koło Nottingham, a ich nazwiska widnieją w Rogal Air Force Book of Remembrance w kościele RAF ST. Clements w Londynie ( Stand ).
O wypadku tym w roku 1946 poinformował attache lotniczy ambasady brytyjskiej w Warszawie, że otrzymał następujący komunikat z ministerstwa Lotnictwa Wielkiej Brytanii : „ Ministerstwo Lotnictwa z żalem zawiadamia, że niżej wymienieni polscy lotnicy z Polskiej Eskadry Bombowej Nr 300 zginęli w wypadku lotniczym na skutek uderzenia pioruna w ich samolot ( Lancaster ), który spadł 3 mile na południe od Leicester dnia 4 marca bieżącego roku o godzinie 13.20. Zostali oni pochowani na cmentarzu lotników polskich w Newark Naats.
Byli to Suliński Romuald ur. 13.12.1908
Jędrzejczyk Władysław Ryszard ur. 03.04.1915
Wulgat Czesław Kazimierz ur. 10.02.1918
Brzeziński Wacław ur. 2.11.1918
Mikuła Feliks uer. 16.09.1920
Szwandt Michał ur. 08.11.1917 ”. Informację tę potwierdził następnie Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża pismem z dnia 13 marca 1947 roku. W piśmie czytamy : „ porucznik lotnik Jędrzejczyk Władysław, ur. 3 kwietnia 1915 r. w Częstochowie, syn Franciszka i Teodozji i zginął 4 lutego 1946 roku w Kingston Magna i pochowany został na cmentarzu poległych lotników w Newark ”.
W latach siedemdziesiątych przy kopaniu fundamentów nowej szkoły w Wigston napotkano na szczątki samolotu, które po dociekaniach prowadzonych przez firmę architektów okazało się częściami Lancastera polskiego Dywizjonu. To spowodowało, że na wniosek Koła LSP w Leicester w roku 1975 władze lokalne zgodziły się na umieszczenie tablicy pamiątkowej w lokalu szkoły, budowanej na miejscu tragicznego wypadku.
6 lutego 1978 roku w nowo wybudowanej szkole All Saint Junior School, Wigston koło Leicester, odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej dla uczczenia pamięci załogi samolotu Lancaster z 300 Polskiego Dywizjonu. Udział w niej wzięli goście, reprezentacja władz, organizacje kombatanckie i społeczeństwo polskie i angielskie.
O godzinie 11.00 przywitał obecnych prezes Koła Stowarzyszenia Lotników Polskich Sławiński K., następnie głos zabrał ksiądz dziekan Kącki F. Odmówił modlitwę za dusze zmarłych w wypadku lotników. Następnie odsłonił tablicę major lotnictwa Wrzesień C. Przemawiał tez delegat władz lokalnych , jak i reprezentant sił lotnictwa brytyjskiego. Oboje podkreślili olbrzymi wkład lotnictwa polskiego w akcję Battle of Britain.


[Komentarze (1)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych