- Strona Główna -
- Historia Szkoły -
- Różności -
- Kronika Szkoły -
- Spotkania po latach -
- Muzeum - Kroniki -
Almanach Absolwentów IV L.O. im. H. Sienkiewicza w Częstochowie

Biogram profesora Stępnia Kazimierza

Autor: Cieślak Aleksander
Data dodania: 04.10.2007 09:23:00

Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Kliknij aby powiekszyc zdjecie


Stępień Kazimierz Szczepan

Urodził się 15 listopada 1940 roku w Częstochowie. Syn Kazimierza i Antoniny z domu sikora, Chrzest otrzymał w kościele Św. Zygmunta . W latach 1953 – 57 ( klasy VIII – XI ) uczęszczał do LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. Świadectwo dojrzałości otrzymał 28 maja 1957 roku. Po ukończeniu liceum rozpoczął studia na wydziale Matematyczno – Fizycznym Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku - astronomia. Studia ukończył w 1962 roku i podjął pracę w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje tam do dnia dzisiejszego. Obecnie jest profesorem doktorem habilitowanym. W trakcie swojej pracy odbywał staże naukowe w Uniwersytecie Kalifornijskim, w Uniwersytecie w Getyndze, w Uniwersytecie w Heidelbergu ( długoterminowy ) i w wielu innych uczelniach w różnych krajach.
Warszawskiego. Ponadto w latach 1970-1990 był redaktorem naczelnym międzynarodowego kwartalnika naukowego Acta Astronomica, a w okresie 1988-1990 - wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jest członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej (od 1994 r. - przedstawicielem Polski) oraz członkiem innych zagranicznych stowarzyszeń astronomicznych.
W latach 1990 – 1996 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Fizyki Uniwersytetu
Jego specjalność naukowa to astrofizyka - teoretyczne i obserwacyjne badania gwiazd zmiennych, zwłaszcza posiadających powierzchniowe pola magnetyczne. Jest autorem około 100 publikacji w międzynarodowych czasopismach naukowych, autorem blisko 110 artykułów popularnych i haseł encyklopedycznych, a także podręcznika akademickiego "Fizyka atmosfer gwiazd", Wyd. UW, 1983. Wypromował 5 doktorów.
Obecnie jest kierownikiem w Katedrze Astrofizyki Teoretycznej, jak również Wiceprzewodniczącym Rady Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Przewodniczącym Komitetu Astronomii PAN ( od 2003 r. ), działa czynnie w Komitecie Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN ( 1996 – 2003 ), a także w Komitecie Narodowym do Spraw Współpracy z Międzynarodową Radą Nauki ( ICSU ) PAN. Jest tez Przewodniczącym w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa wyższego w Zespole Interdyscyplinarnym do spraw Działalności Wspomagającej Badania w zakresie Wydawnictw Naukowych.
Jest ponadto autorem programów emitowanych w telewizji TYN : „ Wszechświat i my ”. Brał udział w I Światowym Kongresie Częstochowian w roku 2003 .


[Komentarze (0)]
- Redakcja Strony -
- Absolwenci -
- Wyszukiwanie -
- IV L.O. w Internecie -
- Absolwenci innych LO -

Projekt i wykonanie: © 2005 Tomasz 'Skeli' Witaszczyk, all rights reserved.
Modified by X-bot
Hosting stron internetowych